Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Geçtiğimiz günlerde çok sevdiğim bir arkadaşım mutluluk üzerine okumalar yapmayı sevdiğim için benimle Özgür Bolat’ın Hürriyet’te yayımlanmış olan bir yazısını paylaşmış. Söz konusu yazıda mutluluğun boyutları incelenmiş ve en üst boyut olarak da saadet boyutu belirtilmiş.

Eşim zaman zaman bana takılır; hep mutluluk ile ilgili yazıyorsun der; ben de ona ne istiyor olursak olalım temelde bunu bizi mutlu edeceğini düşündüğümüz için isteriz diye yanıt veririm.

Sadece mutluluk ile ilgili bir kitap yazmayı da düşünüyorum; beşinci kitap olarak kafamda bir roman taslağı var; altıncı kitap olarak inşallah.

Gelelim mutluluk mu saadet mi konusuna. Özgür Beyin de belirtmiş olduğu gibi saadet boyutu huzurlu olmak ile ilgili, üstelik bu dışsal şartlardan bağımsız olarak hissettiğimiz bir huzur hissi.

İnsanın mutluluğunun büyük ölçüde kendisi ile kurduğu ilişkiden kaynaklandığını düşünüyorum; kendimizle konuşuyoruz bütün gün boyunca düşüncelerimiz aracılığı ile; kendimize güzel şeyler söylediğimizde huzurlu hissetmek kolaylaşıyor. Bu nedenle saadet anlamında ilk adımlardan bir tanesi kesinlikle kendimizle yapıcı bir şekilde konuşmak yani güzel ve yapıcı düşünceler oluşturmak.

İkinci konu ise anda kalmak konusu, evet bu konu üzerine çok yazıldı çizildi, ben de çok sayıda yazı yayınladım, diğer yandan konu çok önemli. Anda kalmak yetisi olmadan huzuru deneyimlemek neredeyse imkânsız; üstelik ben bunun öğrenilebilir bir beceri olduğunu düşünüyorum, ayrı bir yazıda kaleme alırım.

Huzur ve saadet ile ilgili diğer bir konu da maneviyat konusu; inanmak, dua etmek ve şükretmek, bunlar olmadan saadetin çok eksik kalacağını düşünüyorum.

Ve güvenmek, daha güzel bir geleceğin bizi beklediğine inanmak önemlidir.

Saadet sevgiden bağımsız düşünülemez elbette; ne kadar kuvvetli sevgi bağlarına sahipsek o kadar kolaylaşır işimiz.

Sağlımız, sağlıklı nefes alıp verebilmek. Ve büyük resmi gözden kaçırmamak, küçük şeyleri fazla büyütmemektir saadet.

Kıymet bilmektir saadet, ne kadar değer verirseniz o kadar çoğalır sahip olduklarınız.

Var olana odaklanmaktır, güzellikleri takdir etmektir. Mutluluğunuz saadet boyutunda olsun.

Sevgi ile kalın.