Tesla firması ürettiği yeni model elektrikli otomobilleri teslim etmeye başlayınca 17 Alman firması birleşti ve fabrika kurmaya karar verdi.

Gelecekte dünyadaki ülkelerin teker teker fosil yakıt ile çalışan otomobilleri yasaklayacağı biliniyor. Ülkeler bir yandan bu tarihleri açıklarken, 2025–2040 yılları arasında dünya genelinde pek çok ülkenin caddelerinde egzozsuz ve sessiz çalışan araçlar olacak.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla geçtiğimiz günlerde ilk teslimatlarını yaptığı Model 3 ile beğenileri kazanmayı başardı. Bunun üzerine otomotiv sektöründe elektrikli araç pazarında da hareketlenmeler başladı.

Birleşen 17 Alman otomotiv firması, Tesla’nın dünyada ses getiren elektrikli otomobil üretimine karşı bir giga – fabrika kuracaklar. Lityum–iyon pil üretilecek olan bu fabrikanın temelinin 2019 yılının son çeyreğinde atılacağı bildirildi. Fabrikanın tam kapasite ile faaliyete geçeceği tarih ise 2028 yılı olacak. Alman firmalar bu proje ile devletten teşvik de alacaklar.

Dünya otomotiv sektörünü ilgilendiren bir başka haber ise Japonya’dan geldi. Haberde Japon otomobil üreticisi iki büyük firma olan Mazda ve Toyota’nın ABD’de elektrikli araç teknolojileri üzerine üretim yapacak olan ortak bir fabrika kuracakları firmalar tarafından açıklandı. Mazda ve Toyota Amerika’da kuracakları ortak fabrikaya toplamda 1,6 milyar dolar yatırım yapacaklarını da duyurdu.

Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk, Model 3’ü piyasaya sürebilmek adına 1,16 milyar dolar harcama yaptı. 2021 yılında küresel olarak elektrikli otomobiller için batarya üretimindeki kapasite 278 gigavata çıkacak. Şu anda bu kapasite 103 cigavat seviyesinde. Tesla pil üretimine yaptığı yatırımlarla da dünya piyasasını zorluyor. Firma toplamda 50 milyon pil üretimi için 50 milyon dolar yatırım yaptı. 

 

Kaynak: http://www.turkishny.com/technology/91-technology/249384-dunyada-elektrikli-otomobil-savaslari-basladi