Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Bir eylemi yaparken hangi ruh halinde olduğumuz; nasıl bir enerji ile hareket ettiğimiz sandığımızdan çok daha önemli olabilir.

Etrafımda sıklıkla şuna benzer cümleler duyuyorum; her şeyi yapıyorum ama olmuyor. Olmayabilir, çünkü bir eylemi nasıl bir ruh hali veya enerji ile yaptığınız da sonuçlar üzerinde etkilidir.

Peki, bir eylemi yaparken nasıl bir ruh hali ile hareket ettiğimizi belirleyen şey nedir? Bana göre, büyük ölçüde o konuda nelere inandığımız veya inanmadığımız belirleyici oluyor.

Şanslı olmak veya şanssız olmak buna en güzel örneklerden birisi. Bir konuda şanslı olduğumuza inandığımızda elde ettiğimiz sonuçlar farklı oluyor, şanssız olduğumuzu düşündüğümüzde karşılaştığımız sonuçlar daha farklı oluyor.

İki insan düşünün, tamamen aynı konuda aynı eylemleri yapıp nasıl farklı sonuçlar alıyorlar? İki işyeri düşünün, aynı sokakta aynı malı satıyorlar, aynı teknikleri kullanıyorlar, nasıl oluyor da farklı sonuçlar oluşuyor?

İçimden gelerek, inanarak bir şey yaptığımda başarılı olma veya mutlu olma ihtimalim çok daha fazla. Bu nedenle hayatı yaşarken inandığımız şekilde yaşamak, inandığımız şeyleri yapmak önemli, diğer insanların bu konudaki fikirlerini elbette dinlerim ama içselleştiremiyorsam kendi fikrime göre hareket etmek en doğrusudur.

Bilge öğretmişti bunu bana; “orta ve uzun vadede benim anlattıklarımı özümseyip yavaşça kendi hayatına alabilirsin, diğer yandan kısa vadede senin neye inandığın daha belirleyici olacaktır” demişti.

Sevgi ile kalın.