Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Bazen bir konu takılır kafanıza ya da siz onu kafanıza takarsınız, düşünür düşünür işin içinden çıkamazsınız. Soruna değil çözümlere odaklansanız bile başaramayabilirsiniz.

Bu işyeri ile ilgili bir konu olabilir; ilişki durumuna dair bir şey olabilir.

Bu gibi durumlarda çözüme daha rahat ulaşmak için bu konuyu bir süre demlenmeye bırakmak ve farklı bir şeyle ya da şeylerle ilgilenmek gerekir bir süre.

Bir konuyu sürekli olarak düşününce hep aynı şeyleri düşünmekten farklı yolları göremez insan.

İşte tam da bu yüzden dikkatimizi başka bir konuya vermek iyi gelir.

Dikkatinizi vereceğiniz konu ya size keyif veren bir konu olsun ve/veya bir şeyleri kolayca değiştirebileceğiniz ya da yönetebileceğiniz bir konu olsun.

İlgi alanı ile etki alanı diye iki kavram var. İlgi alanı ilgilendiğiniz herhangi bir konuyu belirtir; örneğin tuttuğunuz futbol takımının ligdeki durumu gibi, ilgilendiğiniz bu konu ile ilgili olarak bir şeyleri değiştirme şansınız ise sıfıra yakındır; yani ne söylerseniz söyleyin ne yaparsanız yapın takım bazı sonuçlar alır, bunların bir kısmı hoşunuza gider bir kısmı ise gitmez, ayrıca diğer takımların alacağı sonuçlar üzerinde de bir etkiniz olmayacaktır.

Etki alanı ise bizim bir şeyleri değiştirebileceğimiz konulardır. Örneğin yaşadığınız şehri daha yakından tanımaya karar verdiniz; kendinize görmek istediğiniz yerlerin bir listesini yaptınız, bir takvim çıkardınız, dergiler incelediniz, bir iki arkadaşınızı aradınız ve bir yerlerden gezmeye başladınız, hemen hemen her şey sizin elinizde ya da size bağlıdır.

Ayrıca genel olarak da hayattaki etki alanınızı genişletmeye ve bu alanda düşünmeye, konuşmaya ve bir şeyler yapmaya çalışın. İlgi alanı ile etki alanının eşit olduğu durumlar da olabilir; örneğin balkonunuzu daha güzel hale getirmek ile ilgilenirsiniz ve bu sizin etki alanızdadır.

Bu nedenle özellikle de dikkatinizi başka bir konuya vermeye ihtiyaç duyduğunuz dönemlerde seçeceğiniz konular sizin etki alanınızda yer alan konular olsun.

Aradan belli bir süre geçtikten sonra; bu bazen bir haftadır bazen bir aydır; eskiden ilgilenip çözüme kavuşturamadığınız konuya yeni bir bakış açısı ile yaklaşabilirsiniz artık ve daha önce fark etmemiş olduğunuz çözümleri görürsünüz.

Çözümden uzaklaşmak bazen çözüme yaklaştırır.

Sevgi ile kalın.