İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülke tarihine geçen bir törende ikinci görev dönemi için yemin etti. Yemin töreninde konuşan Ruhani, ABD’nin son yaptırımlarını eleştirdi ve nihai nükleer anlaşmanın ihlali halinde yaşanacakları anlattı.

Dini lider Ayetullah Hamaney’in 3 Ağustos’ta onayını alan Ruhani için başkent Tahran’da düzenlenen yemin törenine 130 ülke ve uluslararası kuruluştan üst düzey yetkililer katıldı. Böylece tören, İran tarihinde yabancı yetkililerin katılımının en yüksek olduğu tören olarak kayıtlara geçti.

Törende 2015’te ABD ve BMGK’nın 5 daimi üyesi ile Almanya’dan oluşan P5+1 ülkeleriyle imzalanan nihai nükleer anlaşmayı hatırlatan Ruhani, ABD’nin son yaptırım kararlarını bir kez daha eleştirdi. Ruhani “Tüm dünya bilsin ki anlaşmanın ihlal edilmesi durumunda İran ulusu ve hükümeti ortak tepkisini ortaya koyacaktır” dedi. Ruhani şöyle devam etti: “Anlaşmayı yırtıp atmakta kararlı olanlar, aynı zamanda kendi politika yaşamlarını da parçalara ayırdıklarını bilmeli.”

ABD hükümeti, İran’ın balistik füze programını desteklediği gerekçesiyle 7 kişi ve 11 kuruluş hakkında yaptırım kararı almıştı.

 

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201708051029581876-iran-siyasi-tarih-ruhani-abd-yaptirim/