Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Hayatın anlamı; anlamı olan bir hayat yaşamaktır. Elbette, kişiden kişiye göre değişen bir kavram hayatın anlamı; yine de ben bugün bu konuda düşündüklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Benim için hayatın anlamı dediğimde ilk önce sevgi geliyor; sevgiyi burada daha geniş kapsamlı olarak ele alıyorum; eşimi, çocuklarımı, annemi, kardeşimi elbette çok seviyorum, insanları genel olarak seviyorum; doğayı ve hayatı da seviyorum. Hayata nasıl bakarsanız o da size öyle karşılık verir; sevgi ile bakınca ve yaklaşınca her şey daha farklı oluyor. Her zaman uygulayabiliyor muyum, hayır, ama çoğunlukla yapabiliyorum.

Daha sonra hayatın anlamı denilince üretmek geliyor aklıma; sağlığım yerindeyken gücüm kuvvetim varken, zihnim berrak iken olabildiğince üretmeye çalışıyorum; hem günlük yazılar yayınlıyorum hem de her yıl bir kitap yayınlama gayreti içindeyim. Dördüncü kitabım bu ay yayımlanıyor; beşincinin taslağını yazıyorum, altıncının ise ana fikri kafamda oluştu.

Hayatın bir diğer anlamı da yardım etmektir; bilgi ve deneyimimizi paylaşmak, ben bunu meslek olarak yapabildiğim için kendimi şanslı hissediyorum. Herkesin çok değerli bir hayat hikâyesi var; bilgi ve deneyimler eşsiz, bunları daha çok paylaşmalıyız diye düşünüyorum.

İçinde yaşadığımız dünya için küçük büyük demeden bir şeyler yapabilmek de önemli ve anlamlı; her sabah beslediğimiz Hamdi ismini verdiğimiz bir martımız var; bizim camdan pek ayrılmıyor; ayrıca balkondaki çiçekler.

Hayatın anlamı bir açıdan bakıldığında da çözüm üretmektir; şikâyet etmek yerine ben bu konu ile ilgili olarak ne yapabilirim diye düşünmek ve harekete geçmek.

Hayatın anlamı; çalışmak ile eğlenmek arasında denge kurmaktır; gülmek, dostlarla keyifli zaman geçirmek, sevdiğimiz bir aktiviteyi yapmak; örneğin bisiklete binerken rüzgârın yüzümüzü okşaması gibi.

Ve öğrenmektir hayatın anlamı; bir öğrenci gibi merakla yaşamak hayatı, öğrenmeye son verdiğimizde yaşamaya da son veriyoruz aslında.

İşe yaradığımızı hissetmektir hayatın anlamı; herkesin yapabileceği güzel şeyler var. Umutlu olmaktır hayatın anlamı; vicdanlı olmaktır; değerlerimize uygun bir yaşam sürmektir.

Elbette dua etmektir, şükretmektir; bir şeyler istemek ama sahip olduklarımızın da değerini bilmektir.

Anın farkındalığına sahip olmaktır; o an itibarıyla sahip olduklarımızla mutlu olabilmektir, keyif almaktır.

Anlamlı bir hayatın parçası olacağımız güzel günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.