Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Değişim bir yolculuktur; hayat da bir yolculuk. Yolculuktan keyif almayı öğrenmek bu nedenle çok önemlidir. İstediğimiz şeyleri elde etmek için kafamızda hedefler belirleriz, şu tarihte olmalı deriz, yapmamız gerekenler vardır ve eyleme geçeriz. Bütün dikkatimiz isteğimizin bir an önce gerçekleşmesindedir. İsteğimizin gerçekleşmesi ile ilgisi olmayan her şeyi göz ardı ederiz, sadece bu olsa iyi, kafamızdaki plana uymayan ama bizi isteğimize götürebilecek yolları da fark edemeyebiliriz.

İstediğimiz şeyi bazen elde ederiz, bazen de elde edemeyiz, sonra da her ihtimalde oturur ve yeni hedefler belirleriz. Bu şekilde yaşadığımızda bir süre sonra hayatımız bir yapılacaklar listesine dönüşür ve keyif almadığımızı fark ederiz. Bu nedenle yolculuktan keyif almayı öğrenmek, sonuçlardan daha önemlidir.

Hatta çoğu durumda sonucun bir önemi olmayabilir, sonuçlar değişir, çok istediğiniz bir şey bir anda istemediğiniz bir şeye dönüşebilir, eğer yolculuktan keyif aldıysanız bu sizi çok rahatsız etmeyecektir.

Şöyle bir örnek vereyim, diyelim ki canınız belli bir yerde belli bir şey yemeyi çekti, planınızı yaptınız, yola çıktınız. Yolculuğunuz çok keyifli geçti, harika manzaralar gördünüz, arabayı durdurdunuz, keyfini çıkardınız, güzel bir müzik dinlediniz ve öyle vardınız. Hayalini kurduğunuz restoran kapanmış veya sizin istediğiniz yemek yok. Bence yolculuktan keyif almış olduğunuz için fazla dert etmezsiniz.

Diğer yandan eğer hedefe varmak için yaptığınız yolculuk keyifli değilse odaklanacağınız tek şey sonuç olur ve bu asla tatmin etmez, sonucu alınca yeni bir hedef belirlersiniz çünkü, olduğunuz yeri hiçbir zaman yeterli görmezsiniz, yolculuktan keyif almayı bilmeyen için hayat hedefleri kovalamakla geçecektir.

Yolculuktan keyif almayı öğrenmek için anın tadını çıkarmayı öğrenmek, hayata güvenmek ve güzel sürprizlere açık olmak gerekiyor.

Hep söylerim hayat bize verilmiş kocaman bir hediye diye, ayrıca hayat yolculuğunda çok sayıda başla küçük hediyelerle de karşılaşıyoruz. Bu hediyelerle buluşmamız her zaman planlanabilecek bir süreç değil açıkçası, oluyor ve tadını çıkarıyoruz. Peki, ne zaman daha fazla güzel sürpriz oluyor hayatımızda, bir şeyler illa böyle olacak, şöyle olmalı diye tutturmadığımız ve kendimizi olasılıklara açtığımız zaman.

Bazen oturur son dönemlerde yaşadığım güzel anları, anıları düşünürüm, hayatın sürprizlerini diğer bir deyişle. Ortak noktaları çoğunun planlanmadan gelmiş olmasıdır. O kadar çok hesap kitap yapıyoruz ki, şöyle olmalı, böyle olmalı diye, hesapsız mutluluklar, sürprizler çok daha güzel aslında.

Sevgi ile mutluluk ile kalın.