Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

En büyük bilgelik neyi değiştirmeye çalışacağımızı neyi kabul edeceğimizi bilmektir herhalde. Değiştirebileceğimiz şeylere odaklanmak zaman içinde sonuçlar almamızı sağlar ve özgüvenimizi geliştirir, değiştiremeyeceğimiz şeylere odaklanmak ise enerjimizi boş yere tüketmektir aslında.

Değiştirebileceğimiz şeylere odaklanarak yaşamak mutluluğu besleyen önemli bir faktördür. Bunun için kişinin önceliklerini iyi saptamayı öğrenmesi gerekir, peki bu nasıl yapılabilir?

Nelere ne kadar zaman harcadığınızı yazın, hatta en iyisi bir süre için bir günlük tutup neler yaptığınızı not edin ya da bir excel tablosu oluşturun; burada bir süre veri topladıktan sonra (bir hafta, bir ay) harcadığınız enerji karşılığında elde ettiğiniz şeyleri düşünün ve yazın. Ayrıca nelere zaman ayırmak istediğinizi ama bunu bir türlü başaramadığınızı da bulup yazın lütfen. Artık elde ettiğiniz farkındalık ile zamanınızı daha iyi yönetebilir, önceliklerinize göre yaşayabilir ve değiştirebileceğiniz şeylere odaklanabilirsiniz. Benim yaşamdaki en büyük önceliklerim sağlık ve ailemden sonra değiştirebileceğim şeylere enerjimi vermektir, özellikle de iş hayatında bunun büyük yararını görürüm.

Değiştirebileceğim şeyler derken yaptığım şeylerin bana belli ölçülerde kontrol imkânı sunduğu aktivitelerden bahsediyorum. Örneğin ekonominin durumunu değiştiremem, insanların nasıl düşündüğünü değiştiremem ama örneğin kaç tane yazı yazacağımı, hangi konuları seçeceğimi, nasıl yayınlayacağımı seçebilirim. Bir başkasının kendini iyi hissetmesini de sağlayamam belki ama onu ziyaret etmeyi ya da etmemeyi seçebilirim.

Elimden geleni yapar, elimden gelmeyen, kontrol edemeyeceğim kısım için ise dua ederim.

Stephen Covey’in meşhur kitabıdır, etkili insanların yedi alışkanlığını anlatır. Bunlar arasında en önemlisi ilgi alanımızdan ziyade etki alanımızdaki olaylara odaklanmaktır.

Bir konu söz konusu olduğunda; kendimize şu soruları sorabiliriz, bu konuda ne yapabilirim, yapmak istiyor muyum (anlamlı ya da keyifli buluyor muyum), eğer bu sorulara olumlu bir yanıt veriyorsanız o zaman emek sarf etmeye değebilir, bir süre sonra bir değerlendirme yapmalısınız elbette giriş kısmında belirtmiş olduğum gibi, ne kadar enerji harcıyorsunuz ve karşılığında neler oluyor?

Eğer yapabileceğimiz bir şey yoksa o zaman sürekli olarak bu konuya odaklanmak bir tür zaman kaybı olabilecektir.

Üstelik odaklandığımız konular bize endişe veren, kaygı veren konularsa ve bu konularda yapabileceğimiz bir şey de olmadığını düşünüyorsak bir süre sonra endişe ve kaygı seviyesi giderek artmaya başlayacaktır.

Yazımdan duyarsız bir insan olmak gibi bir sonuç çıkmasın lütfen, elbette içinde yaşadığımız ülkenin ve toplumun sorunlarını bileceğiz, tartışacağız, benim arzum bunun yapıcı bir şekilde yapılması ve araya bir sınır çizebilmek. Kendi dünyamız ile dış dünya arasında bir sınır olmalı ve bu bizim açımızdan yönetilebilir bir durum olmalı.

Hep söylerim bireylerin mutluluğu toplumun mutluluğuna belli ölçülerde bağlıdır, toplumun mutluluğu ise bireylerin mutluluğundan bağımsız olarak düşünülemez.

Hepimiz daha çok değiştirebileceğimiz şeylere odaklanırsak görmek istediğimiz değişimi yaratabiliriz.

Sevgi ile kalın.