Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Başarıyı önemsiyorum. Bunun nedeni şu: Bence mutluluk için tek başına huzur yeterli değil, üzerine biraz başarı da ilave etmemiz gerekiyor.

Elbette başarının tanımı kişiden kişiye değişecektir. Bugünkü yazımda konu edindiğim başarı; bir hedefe ulaşmak, bir isteğimizi veya hayalimizi gerçekleştirmek anlamında.

Disiplinli olmak çok önemli; yetenekli olmanın da payını inkar ediyor değilim diğer yandan pek çok konuda disiplinli olabilmek yeteneğin önüne geçebilir.

Disiplin dediğimizde motivasyondan da bahsediyoruz. Geçenlerde bir Yarına Not paylaşmıştım; güçlü nedenleri olan kişi nasılları aşacaktır şeklinde idi.

Motivasyonun en önemli parçalarından birisi kesinlikle nedenlerdir, bu nedenle bir şeyi neden başarmak istediğinize dair çok sayıda nedeniniz olmalı, bunları yazmalı ve sık sık kendinize hatırlatmalısınız.

Başarı için disiplin kadar istekli olmak da çok önemli. İsteğimizi korumak için de umutlu olmak gerekiyor. Umutlu olmak ve pozitif düşünmek ya da iyimser yaklaşım arasında çok yakın ilişkiler var.

Bir isteğiniz olduğunda daha çok isteğinizin gerçekleşme durumunu hayal ediyorsanız başarıya ulaşmanız kolaylaşacaktır; aksi halde isteğinizin gerçekleşmeme durumu yaşanabilir.

Başarı için odaklanmak da önemlidir; ama burada dengeye dikkat edin, bir konuda başarıyı elde edeceğiz diye hayatımızın tüm dengesini alt üst etmeyelim lütfen.

Ve sabır; başarının olmazsa olmazı, kimse bir günde başarmadı; emek verdiler, beklediler, emek vermeye devam ettiler ve başardılar.

Uzun süreli başarı yolculuklarında psikolojik stresi yönetebilmek çok önemlidir; elbette kendimizi kötü hissettiğimiz günler de olacak, işte bu dönemlerde çevremizden destek alabilmek önemlidir.

Son olarak da amaçtan bahsetmek istiyorum; başarmak istediğiniz şey hem sizi hem de içinde yaşadığınız toplumu geliştirecekse işte o zaman tadından yenmez.

Kendinizi başarılı hissedeceğiniz muhteşem günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.