ABD’de bürokrasinin çok güçlü olduğunu ve en iyi planların hayata geçirilmesine engel olduğunu belirten Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kilit konularda anlaşmaya varabileceklerini, bunu yapmak zorunda olduklarını söyledi.

Putin, Le Figaro gazetesine açıklamasında, “Üç başkanla konuştum. Başkanlar gidip geliyor ama politika değişmiyor. Neden, biliyor musunuz? Çünkü bürokrasi iktidarı çok güçlü. Bir şeyler değiştirmek çok zor” dedi.

‘OBAMA YAPTI MI? HAYIR’

Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın Guantanamo esir kampını kapatma sözünü örnek gösteren Rus lider şöyle konuştu: “Örneğin Obama, ilerici, liberal görüşe sahip bir kişi, demokrat, seçim öncesi Guantanamo’yu kapatma sözünü vermişti. Yaptı mı? Hayır. Neden? İstemedi mi? Eminim çok istedi ama yapamadı. Samimi şekilde bunun için uğraştı. Ama her şey bu kadar kolay değil. Bir düşünün insanlar mahkemeye çıkarılmadan, soruşturma yapılmadan orada onlarca yıl kelepçeyle geziyor. Aynısının Fransa veya Rusya’da yapıldığını hayal edin, çoktan bizi yok ederlerdi. Ama ABD’de bu mümkün ve bugüne kadar devam ediyor”.

 

Bu örneği ABD’deki durumun ne kadar karmaşık olduğunu göstermek için verdiğini kaydeden Putin, “Ama belli bir miktar ihtiyatlı iyimserliğe sahibim. Sanırım kilit konularda anlaşabiliriz, bunu yapmak zorundayız” diye ekledi.

 

Vladimir Putin, NATO’nun Moskova’yla ilişkileri iyileştirme ve askeri harcamalarını artırma planları arasında çelişki olduğunu da belirtti. Putin, “ABD’nin günümüzde geriye kalan tüm ülkelerin toplamından daha fazla askeri harcama yaptığı çok iyi biliniyor. Bu yüzden bu yükün bir kısmını NATO müttefiklerinin üstüne atmak isteyen ABD Başkanı’nı çok iyi anlıyorum. Bu açık ve pragmatik bir yaklaşım” dedi.

Putin, “NATO zirvesinde, Rusya’yla iyi ilişkileri kurmak istedikleri ifade edildi. Bu durumda neden askeri harcamalar artırılıyor? Kime karşı savaşmayı düşünüyorsunuz? Bu noktada bazı iç çelişkiler var” diye konuştu.

‘KENDİMİZDEN EMİNİZ’

“Aslında bu bizim işimiz değil” diyen Putin, “Hangi ülkenin kaç para vermesine gerektiğine NATO karar versin, bizi pek endişelendirmiyor. Biz kendi savunmamızı sağlıyoruz, bunu geleceğe yönelik güvenilir biçimde yapıyoruz. Kendimizden eminiz” açıklamasında bulundu.

 

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/rusya/201705311028679720-putin-kilit-konularda-abdyle-anlasabiliriz/

            https://tr.sputniknews.com/rusya/201705311028679611-putin-nato-kiminle-savasmaya-hazirlaniyor/