Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Geçtiğimiz günlerde çok sevdiğim bir arkadaşım ile sohbet ederken konu üretim felsefeleri olan Kaizen ve Kaikaku’ya geldi. Oradan da kişisel gelişime bağladık. Kaizen felsefesini kişisel gelişime bağladığımızda daha çok şunu görürüz, belirli bir hedef doğrultusunda adım adım ilerlenir, daha çok minik ve planlı adımlar söz konusudur. Kaikaku ise daha çok radikal bir değişimdir, bir devrimdir, bazen yıkıp baştan inşa etmektir. Arkadaşıma senin hayatında bir Kaikaku’ya ihtiyacın var dediğimde gülümsedi ve doğru diyorsun dedi. Peki, bir insan hayatında bir devrimi nasıl yapabilir?

Önce elbette bu konuda bir karar almak gerekir. Bugüne kadar izlediğiniz yol ve yöntemler sizi hayallerinize ne ölçüde yaklaştırdı, bu hızda devam edecek olursanız sizi tatmin edecek bir zamanda isteklerinize ulaşacak mısınız?

Eğer bu soruya hayır yanıtı veriyorsanız o zaman bir devrim yapmak düşünülebilir. Düşünce sisteminizde, bakış açınızda radikal bir değişiklik yapmaktan ve olayları daha farklı bir tarzda ele almaya başlamaktan bahsediyorum.

Hayatımızda devrim yapmanın ön koşullarından birisi de eylem odaklı olabilmektir. Daha az düşünüp daha fazla eylem yapacaksınız.

Eylemlerinizin sonuçlarını hızlı bir şekilde değerlendirip sonuçlara göre eylemlerinizi yeniden şekillendireceksiniz.

Minik adımlarla değil daha büyük adımlarla ilerleyeceksiniz, arada bir kapı olduğunu sandığınız yerlerde aslında kapıyı zihninizde yaratmış olduğunuzu fark edeceksiniz belki de.

Belli bir süre boyunca kararlılıkla yeni kararlarınızın arkasında durun, bakalım ne olacak?

Sevgi ile kalın.