Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Özellikle en iyisini yapmak yazmadım; çünkü en iyi, iyinin düşmanıdır diye bir söz var ve ben büyük ölçüde katılıyorum; bu yüzden daha önemli olan elimizden gelenin iyisini yapmaktır.

Bu konu niye önemli? Hayat, matematik değil, yani elimizde olan şeyler ve olmayan şeyler var. Bir konuda elinizden gelen her şeyi yapsanız dahi istediğiniz sonucu o an itibarıyla alamayabilirsiniz, hayat çok karışık bir sistem, pek çok faktör devreye giriyor.

Bu nedenle ben hayatı yaşarken sonuçlardan ziyade sorumluluğa odaklanmayı tercih ediyorum; bir şey istediğimde bu konu ile ilgili olarak neler yapabilirim, benim sorumluluğumda olan şeyler nelerdir, bunlara dikkatimi veriyorum daha çok. Elimden geleni yaptıktan sonra da dua eder ve sabırla beklerim, Bilge’nin dediği gibi, meyveler olgunlaşınca dallar eğilir, senin olan sana gelir.

İşte bu noktada elimizden gelenin iyisini yapmak devreye giriyor; sorumluluklarımı düşündüğümde vicdanımın rahat olabilmesi için elimden gelen çabayı göstermiş olmak önemli.

Bunun bir derecesi var mı, kişiden kişiye ve konudan konuya değişir elbette. Ne çok az olmalı ne de elimden gelenin iyisini yapacağım diye kendimi tüketmeliyim.

Diyelim ki; bir iş değişikliği yapacağım. Şimdi elimden gelenin iyisini yapmak bu örnekte nedir? Sadece CV’mi güncellemek ve tanıdıklarıma iş aradığımı söylemek yeterli olmayabilir, linkedin profilimi daha güncel bir hale getirmek; doğrudan iş başvuruları yapmak, kariyer sitelerine göz atmak ve belki bir aracı kurum ile çalışmak da düşünülmeli. Bunları yaptığımda elimden gelenin iyisini yapmış olurum. Ayrıca bir de zamana bölmek lazım; bütün bunları bir gün içinde yapamam, 3-4 hafta daha mantıklı bir süre olabilir.

Herkesin bir içsel rehberi var, o da vicdanın sesi, gece yastığa başımızı koyduğumuzda bu konuda kendimizi huzurlu hissedebiliyorsak ve evet bugün elimden gelenin iyisini yaptım diye bir düşünce geçiyorsa zihnimizden o zaman bunu yeterli görmek gerekir.

Denge çok önemlidir, her konuda öyledir. Elimden geleni yapma konusunda; bir kapsam ve bir zaman belirlemeliyim, eğer üç aşağı beş yukarı belirlediğim zamanda kafamdaki şeyleri yapabildiysem bu yeterli olacaktır.

Zaman içinde elinizden gelenler de elbette artacaktır; bilgi ve deneyim sağlar bunu, sabırlı olmak lazım. Kendimizi tüketmek iyi bir seçenek değil, kendimize lazımız her zaman.

Kendimizi sevmek ve değer vermek konusunda da lütfen elimizden gelenin iyisini yapalım, pek çok konu dönüp dolaşıp buraya bağlanıyor çünkü, bunu da ayrı bir yazıda kaleme alacağım.

Şimdilik sevgi ile kalın.