Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Deprem sadece ege bölgesini ve İzmir’imizi değil diğer depremlerde olduğu gibi hepimizi vurdu. Kurtarma çalışmalarını an be an takip ediyoruz. Adeta kurtulanlarla kurtuluyor, gidenlerle gidiyoruz. Kayıplarımızın üzüntüsünü derin hissediyoruz.

Bu vesileyle bazı hususları ifade etmek istiyorum.

Olağanüstü koşullara karşı duyarlı, hazırlıklı ve gayretli toplum görüntüsü veren İzmir insanının ilk andan başlayarak hızlı, akıllı ve etkin yardımlaşmasını, diğer illerden koşarak gelen yardım ve kurtarma ekiplerinin fedakâr çabalarını, halkın onlara verdiği sıcak ve sürekli desteği, pandemiyle mücadelede olağanüstü işler yapan sağlık çalışanlarımızın hastanelerin acil servislerinin kapılarında enkazdan kurtarılacakları bekleyen dirayetli ve vakur görüntülerini, birçok ilgili ve yetkilinin siyaset dışı ve üstü gayretlerini duygulanarak izledik. Saatler sonra kendisi enkazdan çıkarıldığı ilk anda sahip olduğu hayvan dostunun da kurtarılmasını isteyen insanlık abidesi çocuğumuzu gördük.

Ülkemizi ve halkımızı etkileyen tüm olaylarda olduğu gibi ve insanlığın gereği olarak kenetlendik. Yüksek değerlerin yanında siyaset her zaman altta kalan bir kavramdır. Hep öyle olmalıdır.

Doğru kullanıldığı zaman sosyal medyanın son derece etkili ve faydalı olduğunu bir kez daha anladık.

Maalesef böyle bir ortamda bile kindar paylaşımlar yapan bir avuç nifak odağına karşı hızlı tepki veren ve tedbir alan EGM personeline ayrıca teşekkür ederiz…

Diğer tüm olaylarda olduğu gibi belki birkaç gün sonra gündem değişecek, ancak yalın bazı gerçekler karşımızda olacak. İnsanlığın Mars’a gidiş çalışmaları yaptığı dönemde bunlardan bazılarını kısa kısa ve çağrı olarak tekrar ifade edelim:

– “Lütfen” ortak paranteziyle –

  • Müteahhit arkadaşlar, plan ve projelerinize sadık kalın, para kazandığınız işinizi doğru ve dürüst yapın, canlıların vebalini almayın.
  • Apartman altlarında market, kafeterya vb. işleten arkadaşlar, iş yerinizde yasa dışı tadilat yapmayın, “taşıyıcı kolon” kesmeyin.
  • Apartman yöneticisi ve konut sahibi arkadaşlar, apartmanınızın altındaki dükkân sahiplerinin taşıyıcı kolonları kesmesine izin vermeyin.

Saygıdeğer yetkili ve ilgililer;

Deprem gerçeğimiz ortada.

  • Çağdaş kentleşme planlamalarına uygun büyümeleri öngörelim (yüce önderimizin kenti ortadan bölen ve Ankara trafiğinin ana omurgalarından birini oluşturan Atatürk Bulvarıyla ilgili öngörüleri bize ışık olsun).
  • İmar ve yapılaşma izni verirken tabiatla ve uygarlıkla mücadele etmeyelim.
  • Yerinde ve sıkı kontrol edilemeyen imar affı uygulamalarından kaçınalım.
  • Toplanma bölgelerine daha fazla önem verelim. O bölgelere şimdiden kolaylık ve yardım dağıtım tesisleri planlayalım.
  • Yaşanması riskli binaların yıkım kararlarını daha hızlı ve içindeki insanları destekleyerek alalım.
  • Gerekli testlerde zayıflıkları görülen binaları ek kolon ve desteklerle güçlendirelim.
  • Görsel basında görevli değerli arkadaşlar, haber yapma ve bizleri bilgilendirme ve aydınlatma isteğinize, gayretinize teşekkür ederiz. Ancak benzer tüm olaylarda olduğu gibi bölgedeki sunucuların ve özellikle kameramanların daha dikkatli olmaları gerek. Neyi, nasıl sundukları çok önemli. Oradaki her bir canın ve bekleyenin değeri var. Ayrıca, sizlerin sunduğu görüntüleri başka ülkeler de servis ediyor.

Benzeri birçok hususu yazmak mümkün. Hepsi bilinen konular zaten.

Bunları yapabiliriz.

Şimdi yardımlaşma ve dayanışma zamanı. Kayıpları olan ve zarar gören tüm insanlarımıza destek olmalıyız.

Afetlerden uzak sağlıklı günler dilerim.