Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Başarıya önem veriyorum, bunun nedeni mutluluğa önem vermem. Benim görüşüme göre; mutluluk için sadece huzur yeterli değil insanın kendisini belli konularda belli ölçülerde mutlu hissetmesi de çok önemlidir.

Elbette, başarı tanımı kişiden kişiye ve konudan konuya değişebilir. Bu yazı kapsamında ele alacağım başarı ise isteğimiz bir hedefe ulaşmak anlamında.

Başarının herkes için genel geçerli bir formülü de olmayacaktır. Diğer yandan; inanç, güven ve umudun başarının önemli bileşenleri olduğunu düşünüyorum.

Bunu çok güzel anlatan bir yazı okumuştum.

“Köy sakinleri yağmur duasına çıkmışlardı. Bütün köy ahalisi toplandı. İçlerinden sadece bir tanesinde şemsiye vardı, bu inançtır. Babalar bebeklerini havaya atar ve sonra tutarlar, çocuklar güler ve eğlenirler, yere düşme ihtimalleri akıllarına bile gelmez, bu güvendir. Her gece uyuruz ve uyumadan önce ertesi güne dair planlar yaparız, oysa ertesi günü görebileceğimize dair bir teminatımız yoktur, bu umuttur. Ve bu üçü varsa hayatınız güzeldir.”

Bir hedef belirlediğinizde belli bir süre devam edecek olan bir yolculuğa çıkarsınız; bu yolculukta cesaret, inanç, güven ve umuda ihtiyaç duyarsınız.

Ayrıca sabırlı olmak da çok önemlidir. Başarıya çok yaklaştıkları halde vazgeçen insanlar tanıdım; bir kısmı sabırsızlıkları nedeniyle istedikleri sonuçları alamadıkları gerekçesiyle durmuşlardı.

Bu noktada başarı; belki de istediğimiz sonuçlara doğru ilerlerken yolculuğun kendisinden keyif almayı öğrenmektir. Keyif almayı öğrenir ve sabırlı olursanız; inanç, güven ve umut sahibi olmak da kolaylaşacaktır.

Hepimize yolculuktan keyif alacağımız başarılı ve huzurlu günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.