Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Hayatta başımıza nasıl olayların geleceğini bilemeyebiliriz, yönetemeyebiliriz. Diğer yandan bir olaya karşı bakış açımızın ne olduğu, kendimizle ilgili farkındalıklarımız bir olaya nasıl tepki verdiğimizi belirliyor. İnsanların genel olarak tepkilerini seçebileceklerini ve bu şekilde hayatlarını yönetebileceklerini düşünüyorum.

Farkındalık demek her şeyden önce insanın kendisini yakından tanıması demek; neyi niye yaptığının bilincinde olması demek. İlk aşama bu, ondan sonra değişim belli bir süreç dahilinde mümkün olabilir.

Karşılaştığımız olaylara nasıl yaklaşıyoruz, başımıza gelen olayın bir felaket olduğunu mu düşünüyoruz ya da bir fırsatla mı karşı karşıyayız (sağlık sorunları gibi konulardan bahsetmiyorum)?

Bana bir sorunla gelen kişilere bu konu ile ilgili isteklerini sorarım, çünkü her sorunun arkasında bir istek gizlidir, işimi sevmiyorum dediğimde sevebileceğim bir iş istiyorum diye bakabilirim, ilişkimde problemler var demek yerine, daha iyi bir ilişki istiyorum diyebilirim, soruna değil isteğe odaklanın bakış açısı çözüme daha kolay ulaşmamızı sağlar.

Sorunlara odaklandığınız zaman çözüm üretmekte güçlük çekersiniz. Ne istediğinize odaklandığınızda ise zihniniz fırsatları araştırmaya başlar ve çözüme daha kolay ulaşırsınız.

 

Bakış açısı değişiklikleri farkındalığımız üzerinde olumlu bir etki yaparak bize hizmet ederler.

 

Küçük bir fark gibi görülse de bence denemeye değer.

 

Farkındalıkla kalın, sevgiler.