Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share
Değerli üyelerimiz, okuyucu ve izleyicilerimiz
12 Aralık 2015 tarihinde kurduğumuz Enstitümüzün bugün 8’inci yılını kutluyoruz.
Bildiğiniz üzere Anka Enstitüsü Ankara merkezli, bağımsız bir düşünce kuruluşudur. Milli niteliklidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk milletinin yüksek çıkarlarının korunması için jeopolitik incelemeler, dış politika ve strateji değerlendirmeleri, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, hukuk, ekonomi ve finans, savunma, güvenlik ve istihbarat konu alanları başta olmak üzere çalışmalar yapmakta, öngörüler hazırlamakta, kamuoyunu bilgilendirmekte, önemli konularda siyaset üstü devlet aklına elinden geldiğince katkılar sağlamaya çalışmaktadır.
Enstitü çalışmalarında Cumhuriyetimizin kurucu değerleri ve Ebedi Önderimiz Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri esas ve öncelikli olmuştur ve olacaktır.
Enstitü’müzün zengin Bilim ve Danışma Kurulu ile Yazar Kadrosu pratikle teorinin harmanlanmasına güzel bir örnek teşkil etmiştir. Devlet kültür birikimi, akademik bilgi kapasitesi ve iş dünyasının etik zindeliği bir arada çalıştığında ortaya güzel sonuçlar çıkmaktadır. Aslında ülkemizin de ihtiyacı bu tarzda liyakatli harmanlamalarla kurumsal kültür farklılıklarını düşünce zenginliğine dönüştürmek; potansiyel ve kinetik sinerji yaratmaktır.
Enstitümüzde bir diğer harmanlama da ak saçlılarla gençlerin buluşmasında sağlanmaktadır. Deneyimin enginliği ile enerji ve akılsal tazeliğin birlikteliğini sağlamak ayrı bir motivasyon ve üretim gücü yaratmaktadır. Tüm çalışmalarımızda gençler önceliğimizdir. Onlar sadece ümidimiz ve geleceğimiz oldukları için mevcut yetenekleriyle doğal olarak çalışmalarımızın da özneleridir.
Ebedi önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Büyük işler, önemli girişimler, ancak birlikte çalışma ile elde edilebilir.” sözüne bağlıyız ve bu bakış açısıyla yürümeye devam ediyoruz.
Anka Enstitüsü mutlak gücünü sadece kurucuları, Bilim ve Danışma Kurulu üyeleri ve yazarları ile değil bizi takip eden siz değerli okuyucularımız ve izleyicilerimiz ile sağlamaktadır.
Enstitümüzün sekizinci yıl dönümü tekrar kutlu olsun. Anka’nın bilimin sonsuz ışığında uçmaya başladığı ilk günden başlayarak yanımızda olan büyüklerimize, dostlarımıza, kardeşlerimize yolculuğumuz sırasında bünyemize katılan ya da çeşitli nedenlerle ayrılan birbirinden değerli üyelerimize, özenle bizi takip eden ve sayıca günden güne artan nitelikli, duyarlı okurlarımıza ve izleyicilerimize sevgi ve saygılarımla.
                                                                                                                                                                 Rafet ASLANTAŞ
                                                                                                                                                                 ANKA Enstitüsü Başkanı