Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

1- Bazı YSTU ( yalakalıkta sınır tanımayan uzmanlar ) deaş nerden çıktı biz üçlemelere harekat yapıyoruz dese de. Terör örgütü ilan edilmiş her yapı harekatın hedefidir. Öylede olmalıdır.

2- Bu bir topyekun savaş değildir. Harekat veya operasyon olarak tanımlanmasında algı açısından büyük yarar vardır. Resmi statüsü de o dur. Savaş hallerinde ateşkes ve barış görüşmeleri olur. Muhatap bir devlet midir ki bunlar olsun!

3- Harekatın, ilk safhadan itibaren gün ışığı altında ilanen yapılması. Birlik intikallerinin tüm dünyaya göstere göstere yapılması. Gündüz saatlerinde seçilmiş hedeflerin nokta atışıyla vurulması şu saklı mesajları kapsamaktadır.

– Başta bölgede yaşayan sivillere tahliye olanağı sağlamak
– Tüm dünyaya sivil kayıpların önlenmesi için ne kadar özenli davranıldığını gündüz koşullarında görme imkanı vererek ve yayınlayarak ispat etmek.
– Kara birliklerinin geçiş noktalarını ve ön hazırlıklarını göstererek amacın şer noktaları olduğunu kanıtlamak.
– Diğer bir açıdan ise arazi yapısının sızma için zaten uygun olmadığı gerçeğidir. Açık araziden ilerleme için gün ya da gece koşullarının çok bir ayrımı yoktur.

4- Bizce, harekat boyunca ne kadar terörist imha edildiğinden ziyade ne kadar silah ve mühimmat ele geçirildiği önemlidir. Bunların tüm dünyaya teşhir edilmesi de aynı derecede önemlidir.

5- Hedef noktaların Resulayn ve Tel Abyad olduğu ancak, tespit edilen diğer hedef noktalarının da özenle vurulduğu görülmektedir. Terör örgütünün başka noktalardan karşı hamlesi olacağı doğal olarak düşünülmüş ve karşı önlem fazlasıyla alınmıştır.

6- MMM ( meskun mahal muharebe) doğası gereği hızla yapılabilecek bir operasyon modeli değildir. Sakin ve sabırlı gidileceği gerçeğini kabulde yarar vardır. Böylece heyecanla, bu gün kaç km ilerledik denmeyecek anormal beklentilere kapılınmayacaktır.

7- Kara propaganda, uluslararası baskı vs böylesi bir durumda rutindir. İki etnik yapı arasında yüz yıllardır savaş var demekte bunlardan biridir. Akıllıca bir yöntemle söylenmiş olmadığı, söyleyen insanın zeka düzeyiyle açıkça görülmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kendisine, vatandaşlık bağıyla bağlı hiç bir yurttaşıyla sorunu olabilecek bir devlet değildir. Devlet kamu nam hesabına; suç işleyenlerle, çetelerle, teröristlerle ve vakti geldiğinde hainlerle hesap görür.

Harekatın kayıpsız tamamlanması dualarımızla…

*** Ekonomimiz çökertilecekmiş. Bunun için tek argüman $ dır. Dalgalıdan sabit kura geçersiniz, artık 4,50 TL dir dersiniz. AB yaptırım uygulayacakmış! Gümrük birliği zaten doğru bir pazar değildir. Oradaki tezgahı kapatır başka pazarda tezgah açarsınız. Zaten buradaki tezgah hep onlara yontan bir nalıncı keserinden farklı değildir.