Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

KIBRIS’TA ŞUNLAR OLAMAZ

Kıbrıs Adasının, yüzyıllar önce Anavatandan kopmuş bir parça olduğu aşikârdır. En azından biz böyle olduğuna inanırız. Kıbrıs jeopolitik konumu itibariyle Türkiye için son derece önemlidir. Bu nedenle:

1. Kıbrıs davası geçmişten bugüne, Anavatan Türkiye ile birlikte yürütülen millî bir davadır. Bu kutsal davadan kati surette vazgeçilemez, vazgeçilmesi telaffuz bile edilemez.

2. Türkiye’nin stratejik menfaatlerini göz ardı ederek, onayı alınmadan, onun iradesi dışında, bir takım içi boş vaatlerle kandırılarak, KKTC Halkı böyle istiyor bahanesiyle bu mesele bir oldu bittiye getirilemez.

3. Çözüm için Federasyon seçeneği dayatılamaz, dayatılması kabul edilemez. Ne Türkiye, ne de bağımsız ve egemen bir halk olarak ada da yaşamaya devam etmek isteyen Kuzey Kıbrıs Türk Halkı bu duruma onay veremez.

4. Geçmiş dönemde Türkiye’nin yardım ve desteğiyle Cumhurbaşkanı seçilen ve fakat seçildikten sonra aykırı eylem ve söylemleriyle Türkiye’nin tepkisini çeken Mustafa Akıncı’nın bizzat kendisi tarafından 11 Ocak 2017 ‘de BM’de Rum tarafına sunduğu ve tamamen toprak tavizini içeren yukarıdaki sözde çözüm haritası kabul edilemez. Bu kapsamda Rumlara bir santim dahi toprak verilemez, verilmesi teklif dahi edilemez.

5. Güneydeki Rumlara Türk topraklarında serbest dolaşma, çalışma, mülk edinme ve yerleşme gibi çeşitli tavizler verilemez.

6. Cumhurbaşkanı seçildikten sonra 2016’da, ”Tek sığınacağımız liman Türkiye’dir” deyip, akasından çark eden, zikzak çizen Akıncı’ya Kuzey Kıbrıs Türk Halkı prim veremez, saygı duyamaz, itibar edemez.

7. KKTC, Türkiye olmadan var olamayacağını bilir. Bu nedenle, Türk Askeri adadan çıkamaz. Bu kapsamda Türkiye’nin garantörlüğünden asla vazgeçilemez.

8. Ömrünü Kıbrıs davasına adamış merhum Birinci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın kurduğu Cumhuriyetin kuruluş felsefesinden ve bu maksatla koyduğu prensiplerden taviz verilemez. ”Kıbrıs Türk’tür Türk kalacaktır” siyasetinden ise asla vazgeçilemez. Kıbrıs Türklerinin ada da azınlık durumuna düşürülmesine göz yumulamaz.

9. Ada küresel politikaların ve politikacıların elinde oyuncak haline getirilemez, getirilmesine izin verilemez.

SON SÖZ; Bugün 37 yaşına adım atmış KKTC, kendi toprakları üzerinde egemen bir devlettir. Kıbrıs Türk Halkı’nın bağımsız egemen eşitliğini gözetecek en iyi seçenek iki devletli çözümdür. Bu plandan vazgeçilemez.

ihanet hrt