Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

DENKTAŞ’IN, NALBANTOĞLU’NUN, TANRISEVDİ’NİN KEMİKLERİ SIZLAMASIN ARTIK!!

Bir toplumun millet olabilmesi için gerekli şartlardan biri de tarih bilincine sahip olmasıdır. Tarih bilinci ise tarih öğretimi, tarihi kişi ve olaylara sahip çıkılmasıyla doğrudan ilişkili olup ancak devlet düzeyinde tespit edilen politikalarla oluşturulabilir.

Kıbrıs Türk mücadele tarihi dinamik bir yapıdadır. Şöyle ki, 1955 yılında başlayan ve günümüzde de devam eden bu mücadelenin kahramanlarının bir kısmı hâlâ yaşamlarına devam ederken aramızdan ayrılanların birinci derece yakınları da bu mücadeleye şahit olmuşlardır. Çok değil geçen sene yapımcılığını TRT’nin üstlendiği “Bir Zamanlar Kıbrıs” dizisinin tarihi gerçekleri saptırdığı gerekçesi ile Kıbrıs Türk kamuoyundan aldığı tepkiler  gün gibi ortadadır. Geçen hafta yaşanan ve Kıbrıs Türk halkının yoğun tepkisiyle karşılanan Devlet Piyango Dairesinin Erenköy Direnişi’nin 58’inci yıldönümü hatırasına bastırdığı biletlerinin üzerindeki EOKAcı teröristlerin fotoğrafının yarattığı infial de belleklerimizde hâlâ canlıdır.

Ancak tarihine bu kadar hassas olan Kıbrıs Türk halkının TMT’nin kuruluş tarihi ile ilgili yanlış bilgilendirilmesine karşı tepkisizliğini anlamakta zorluk çektiğimi de ifade etmeden geçemeyeceğim. Türk Mukavemet Teşkilatı, 1957 yılı kasım ayında Rauf R. DENKTAŞ, Dr. Burhan NALBANTOĞLU ve Kemal TANRISEVDİ tarafından kurulmuş, yaklaşık 9 ay kendi imkanlarıyla EOKA terörüne karşı Kıbrıs Türk halkının güvenliğini sağladıktan sonra 1958 yılı ağustos ayından itibaren Türkiye’nin doğrudan desteğini almaya başlamıştır.

Bu durumu tespit eden bilimsel çalışmam Turkish Studies Dergisinin 2018 yılındaki 13/16’ncı sayısında “TMT’nin Kuruluş Tarihi ile İlgili KKTC’de Oluşan Yanlış Kamusal/Toplumal Hafıza” (https://turkishstudies.net/turkishstudies?mod=makale_tr_ozet&makale_id=21997) başlığı ile yayımlanmasına ve Geçitkale Saldırılarında Mücahit Komutanı olan Sayın İsmail BOZKURT ile Bayrak Radyo Televizyonu (BRT)’nda bu konuyu anlatmamıza rağmen bugüne kadar herhangi bir şey yapılmamıştır!

KKTC’de 1 Ağustos günü  her yıl Toplumsal Direniş Bayramı olarak kutlanmaktadır. Bu yıl yayımlanan kutlama mesajlarında da tıpkı önceki yıllarda olduğu gibi KKTC’deki tüm resmi kurum ve kuruluşlar TMT’nin 1 Ağustos 1958 tarihinde kurulduğuna dair ifadeler kullanmışlardır. Bu tarihin yanlış olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Türk Mukavemet Teşkilatı’nın kuruluş tarihi 1 Ağustos 1958 olarak kabul edilirse kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. DENKTAŞ, Dr. Burhan NALBANTOĞLU ve Kemal TANRISEVDİ’nin verdiği mücadeleyi yok sayar, Kıbrıs Türk halkının 1957 yılı kasım ayından 1958 yılı ağustos ayına kadar verdiği toplumsal direnişi görmezden gelirsiniz.

KKTC’de oluşan yanlış kamusal ve toplumsal hafızanın düzeltilmesi için TMT’nin kuruluş tarihinin 15 Kasım 1957 tarihi olarak değiştirilmesi, TMT’nin kuruluşu ile ilişkilendirilen Toplumsal Direniş Bayramının 15 kasım gününe alınması ve 15 Kasım’ın hem Toplumsal Direniş hem de KKTC’nin bağımsızlık günü olarak kutlanması  elzemdir.

Tarihçilerin omuzlarının üzerinde adeta Demokles’in Kılıcı gibi duran bilimsel sorumluluk bilinci; tarihi olayları tüm gerçekleri ile aktarmak, yanlış uygulama ve bilgilerin önüne geçmeyi gerektirir. Tıpkı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün dediği gibi: “Tarih yazmak tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mâhiyet alır.”