Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

CORONA GÜNLÜĞÜ

Değerli arkadaşlar, bir ay kadar önce yazmıştım; “Çin Mart 24 te bu Corona meselesinin üstesinden gelmiş olacak” diye… Gerçekten de Çin, yurt dışından gelen yeni vak’alar dışında, Ülkede vak’a artışının sıfırlandığını ilan etti. Bravo Çin! ve Teşekkürler Çin, beni mahçup etmediğin için!

Değerli arkadaşlar, Çin hazırlıksız yakalandığı bu meseleyi 3 ayda hallettiğine göre, Dünyanın geri kalan ülkeleri (ve tabii Türkiye de) üstelik Çin deneyimlerinden yararlanarak önlem almaya başladıkları halde neden başaramasınlar ki? Lütfen milyonlardan, milyarlardan apokaliptik senaryolardan bahseden felaket tellalı şarlatanlara kanmayınız; ünvanları ne olursa olsun.

Çin bu vartayı yaklaşık 4 bin ölümle atlattı sayılır… bu ölümlerin kapsadığı popülasyon için , (güvenli tahmin yapabilmek adına) Çin’in tamamı olan 1,4 milyar nüfusu değil de, sadece bölgesel nüfusu alırsak, Wuhan ve yakın çevre eyaletlerin nüfusu 160 milyon civarında olduğuna göre, Çin’de Corona’dan ölüm olasılığı yaklaşık 4 bin/160 milyon veya milyonda 25 olmuştur. diyebiliriz…

unnamed

Haydi, Dünyanın geri kalanı Çin kadar ciddi, disiplinli ve çalışkan değil, diyelim ve Çin’deki bu ölüm olasılığını ikiye katlayalım Dünya için; buna göre tüm Dünya genel ortalamasında Corona’dan ölüm olasılığı kabaca;
p = milyonda 50
olacaktır; buna göre, Corona’dan tüm Dünya’da beklenen azami ölüm sayısı,
0,000050 x 7,8 milyar = 400 bin civarında kalacaktır… (asgari 200 bin)
Türkiye’nin payına da kabaca bunun yüzde biri, yani 4-5 bin kişi düşer o kadar! Bu da Türkiye’deki yıllık ölüm sayısının (430 bin) %1 dir.
Her şeye rağmen, paniklemeden, ama ihtiyatı elden bırakmadan evlerinizde kalın.
Tüm arkadaşlarıma ve Ülkemize esenlik dileklerimle. æ
image