Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD Hava Kuvvetleri’nin, Satın Alma amaçlı askeri yardımcısı Korgeneral Arnold Bunch’ın, uçak üreten şirketlere resmi olarak, yaz aylarında hafif saldırı uçaklarının gösterisine katılmaya davet edileceğini söylediği öğrenilmiştir.

ABD Hava Kuvvetlerinin, OA-X hafif saldırı programını “mümkün olduğu kadar geniş tutmayı amaçladığı ve endüstrinin çok yenilikçi bir şey oluşturabileceğini” dile getirdiği bilinmektedir.

OA-X konsepti, Hava Kuvvetleri’nin muhtemel bir hava harekatında, düşman savaş uçaklarını imha ve aynı zamanda kendi işletim ve birim maliyetleri azaltmak için planlanan bir projedir.

Korg. Bunch, hafif saldırı yapan bir uçak platformunun, F-16 (Fighting Falcon) ve F-22 (Raptor) gibi savaş uçaklarının barış döneminde yapılacak eğitimlerde “aşınma ve yıpranmasını en aza indirgemesine” yardımcı olabileceğine inandığını belirtmiştir.

Hava Kuvvetleri Genel Sekreteriliği, OA-X gösteri ve yarışmasının, New Mexico’daki Holloman Hava Kuvvetleri Üssünde olacağını belirtmiştir.

ABD Hava Kuvvetleri’nin, hafif bir karşı taarruz, yer saldırısı ve keşif uçağı desteği için Hafif Saldırı/Silahlı Keşif (LAAR) veya Hafif Hava Desteği (LAS) programı kurulmuştur. Proje uçağın, kendi başına ya da yer kuvvetlerine destek vererek, hedefleri bulma, izleme ve saldırma yeteneğine sahip olması planlanmıştır.

Program resmi olarak 2009 yılı Temmuz ayında başlamış, Yaklaşık 100 adet uçak sipariş edilmesi planlanmış, ancak F-15 projesinde yapılan modernizasyonlar, yeni uçağa aranan uçak sayısını azaltmıştır. LAAR programının kapsamının daraltılması, Amerikan Hava Kuvvetlerinin süresiz olarak bir “OA-X” programını başlatmasına sebep olmuştur.

Seçilecek LAAR uçaklarının, aşağıdaki özellikleri içeren yapıda olması planlanmaktadır.:

* Kaba saha operasyonları kapsamında uçakların çim veya sert toprak yüzeyler gibi yarı hazır pistlerden kalkıp, inebilmesi.

* Uçaklar, bir Füze Yaklaşım Uyarı Sistemi (MAWS), bir Radar uyarı alıcı (RWR) ve Chaff-Flare dispenseri de dahil olmak üzere çeşitli savunma önlemlerine sahip olması.

* Zırhlı kokpit ve motor düzenine sahip olması.

* Uzun seyir zamanı için uçak, ortalama 5 saatlik sortiler yapabilmeli.

* Menzil olarak, uçakların 900 deniz mili (1600 km) uçabilmesi.

* Veri bağlantısı olanağı bakımından, uçağın, hareketsiz görüntüleri ve video görüntülerini aktarması ve alması için veri bağlantısına sahip olması.

* İstihbarat, Gözetim ve Keşif (ISR) yetenekleri kapsamında, uçakların, elektro-optik ve kızılötesi video / hareketsiz görüntüleri kullanarak, lazer izini ve hedeflerini belirlemenin yanı sıra hedefleri de izleyebilmeli.

* LAAR uçakları, 500 lb’lik bombalar, 2.75 inçlik roketler, dispanser yolu ile fırlatılan füzeler ve aydınlatma fişekleri dahil olmak üzere çeşitli silah taşıyabilen, en az 4 bomba yoluna sahip olmalı.

Genel performans istekleri şunları içerir:

Motor (lar) için kızıl ötesi tespit önleme

30.000 ft (9000 m) operasyonel tavan.

6000 ft (1800 m) kalkış ve iniş mesafesi.

Akrobasi yapabilme yeteneği.