Facebook
Facebook
LINKEDIN
Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE

ABD Başkanı Donald Trump, ticaret savaşları başlatarak kavga gürültü atmosferine soktuğu G7 zirvesine giderken açıklamalarda bulundu. Kanada’ya uçmak için Beyaz Saray’dan ayrılırken gazetecilere konuşan Trump, ”İsteseniz de istemeseniz de G7 zirvesinde Rusya olmalı.” dedi.

Ekonomisi en gelişmiş ülkelerin grubu, 2014’te Ukrayna/Kırım krizi gerekçe gösterilerek Rusya’nın üyeliğinin askıya alınması sonucu G8’ken G7 olmuştu. Rusya’nın gruba geri dönmesiyle G8 halinin alınması çağrısı yapan Trump, bugün Kanada’da başlayan G7 zirvesine de aslında Rusya’nın katılması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

“Liderlere tavsiye edeceğim”

”Eskiden G8’di, çünkü Rusya içindeydi, artık Rusya içinde değil… Ama Rusya bu toplantıda hazır bulunmalıydı.” diye konuşan Trump, zirvede liderlere Rusya’nın dâhil edilmesi tavsiyesinde bulunacağını söyleyerek şöyle devam etti:

”İsteseniz de istemeseniz de, siyaseten doğru olmayabilir, ama yönetmemiz gereken bir dünya var. Eskiden G8 olan G7, Rusya’yı dışarı attı, ama Rusya’yı geri almalı, çünkü müzakere masasında Rusya’yla olmalıyız.”

ABD Başkanı’nın Rusya’nın geri çağrılmasıyla G8 formatına geri dönüş çağrısı, Kremlin’deki basın toplantısında soruldu. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’un yanıtı, ”Biz başka formatlara odaklanıyoruz.” yönünde oldu.

Bu hafta Peskov, G8 formatının Rusya açısından güncelliğinin giderek azaldığını, Rusya’nın aktif rol aldığı G20’nin önemininse hızla büyüdüğünü söylemişti.

Fotoğraf: Reuters / Kevin Lamarque

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/abd/201806081033786692-trum-gyedi-rusya-olmali/