Facebook
Facebook
LINKEDIN
Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE

Pekin’de bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ortak deklarasyona ve bir dizi belgeye imza attı. Liderler, özellikle İran’ın nükleer anlaşmasının geçerliliğini sürdürmesi için gerekli çabayı göstereceklerini vurguladı.

Çin’in Qingdao kentinde yapılacak Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi’ne katılmak üzere Çin’e giden Putin’in üç günlük ziyaretinin ilk durağı başkent Pekin oldu.

Putin ve Şi, sabah saatlerinde yaptıkları görüşmenin sonunda ortak deklarasyon, uluslararası araç trafiğine dair anlaşma ve yatırım işbirliğinin pekiştirilmesine dair memorandum imzaladı. Taraflar, uzayın keşfi, nükleer enerji ve bilim alanında da bir dizi belge imzaladı.

Ortak deklarasyona göre Putin ve Şi, ABD’nin Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) olarak da bilinen, İran ve P5+1 ülkeleri imzalanan nükleer anlaşmadan çıkması sonrası anlaşmanın geçerliliğini koruması için her türlü çabayı gösterme kararı aldı.

Bazı ülkelerin Avrupa ve Asya’da tek taraflı olarak füze savunma sistemleri konuşlandırdığına dikkat çeken liderler, bunun Rusya ve Çin’in güvenliğine darbe vurduğunu ifade etti.

Şi: Her koşulda ikili ilişkileri geliştirmeye öncelik verdik

Şi, uluslararası arenada ne tür dalgalanmalar olursa olsun, Çin ve Rusya’nın her zaman ikili ilişkileri geliştirmeye öncelik verdiğini belirtti. İki ülkenin birbirlerinin temel çıkarlarını her zaman kararlılıkla desteklediğini kaydeden Şi, ticari işbirliğini de geliştirdiklerinin altını çizdi.

Putin: İlişkileri stratejik ortaklık ruhuyla geliştiriyoruz

Putin de, Şi ile verimli bir görüşme yaptıklarını söyledi. Rus lider, Çin ile dostane ilişkilere sahip olduklarını kaydederek ikili ilişkileri stratejik ortaklık ruhuyla geliştirdiklerini vurguladı. Putin, Çin ile işbirliğinin Rusya’nın önceliklerinden biri olduğunu ve eşi benzeri görülmemiş bir seviyeye ulaştığını ifade etti.

Rus liderin Kremlin’deki 4. döneminde göreve başlamasından bir ay gerçekleşmesi, bunun Putin ile Şi arasındaki 25. görüşme olması ve iki liderin yalnızca geçen yıl 5 kez bir araya gelmesi, iki liderin ilişkilere verdiği önemin en açık göstergelerinden bazıları.

Putin, Çin ziyareti öncesinde China Media Group’a verdiği röportajda, Şi’yi “çok anlaşılır ve çok candan biri” olarak niteleyerek “Aynı zamanda çok da güvenilir bir partner. Devlet Başkanı Şi Cinping’le müzakere edilebildiğinden emin olabilirsiniz.” demişti.

Liderler Tianjin ve Gingdao’ya gidecek

Putin, Pekin’deki temaslarının ardından Şi ile Tianjin kentine giderek iki ülkenin genç hokey takımları arasındaki maçı izleyecek. Liderler daha sonra hafta sonu yapılacak Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesi için Qingdao kentine geçecek.

Ruhani de ŞİÖ zirvesine katılacak

ABD’nin JCPOA’dan çekilmesi sonrası anlaşmayı ayakta tutmak için atılacak adımların istişare edeceği zirveye gözlemci ülke statüsündeki İran’ın Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de katılacak. Rusya ve Çin, 2001 yılında kurulan ve Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan, Özbekistan, Hindistan ve Pakistan’ın üye olduğu ŞİÖ’de öncü ülkeler konumunda bulunuyor.

Fotoğraf: Reuters / Jason Lee

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/asya/201806081033785551-putin-si-ortak-deklarasyon-nukleer-anlasma-cabasi-ayakta-tutulacak/