Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin Suriye’deki Kürt güçlerine silah göndermediğini, bu nedenle Türkiye’nin endişelenmesi gereken bir durum olmadığını söyledi.

Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen ‘Kuşak ve Yol Forumu’nun ardından basın toplantısı düzenleyen Putin, “Kürt faktörü Suriye’de gerçek bir faktör olduğu için, Kürt güçler IŞİD’le savaştığı için ve bu konuda en etkili güçlerden biri oldukları için, onlarla-en azından askerlerimizle herhangi bir çatışmanın önlenmesi için- çalışma düzeyinde temaslarımızı korumaya hakkımız olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BAŞKA ÜLKELERİN AKSİNE KÜRT GRUPLARA SİLAH GÖNDERMİYORUZ’

Putin şöyle devam etti: “Türkiye Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip Erdoğan), Soçi’de bir araya geldiğimizde bu konu nedeniyle endişeli olduklarını anlattı. Ona söylediklerimi sizlere de anlatabilirim, bu, bir sır değil: Başka ülkelerin aksine Kürt gruplara silah göndermiyoruz. Onların da bizim göndereceğimiz silahlara özellikle gereksinimi yok. Zira silah alacak başka kaynakları var. Bu işi bir biçimde aktif hâle getirmenin gerekli olduğunu düşünmüyoruz”

‘TÜRK PARTNERLERİMİZİN ENDİŞELENMESİNE SEBEP OLACAK BİR ŞEY OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM’

“Burada Türk partnerlerimizin endişelenmesine sebep olacak herhangi bir şey olduğunu düşünmüyorum. Temas hâlindeyiz, tavrımız açık ve bunun Türk partnerlerimiz tarafından da anlaşılacağını umuyorum” diyen Putin, ABD’nin Kürt güçlere silah göndermesinin Türkiye’yi endişelendirdiğini bildiğini, bu konuyu Erdoğan’la dün Pekin’de gerçekleştirdiği görüşmede ele aldıklarını fakat Rusya’nın ABD gibi Kürtlere silah göndermediğini de ekledi.

‘ATEŞKES OLMADAN SURİYE’DE ETKİLİ BİR SİYASAL SÜREÇTEN BAHSEDİLEMEZ’

Putin, Suriye’de oluşturulmasına karar verilen güvenli bölgelere ilişkin olaraksa şunları söyledi: “Güvenli bölgelere gelirsek, bunların hepsinden önce ateşkes rejiminin korunmasını sağlayacak bir enstrüman olacağına inanıyorum. Gerçekten de şu aşamada en önemli olan ateşkes rejimini oturtmak ve güçlendirmek. Zira ateşkes olmadan Suriye’de etkili bir siyasal süreçten bahsedilemez.”

​Putin ayrıca, Rusya, Türkiye ve İran’ın, Ankara’da askeri düzeyde yapacakları bir toplantıda, Şam’a danışarak söz konusu güvenli bölgelerin sınırları ve bu bölgelerdeki kontrol unsurlarını ele alacaklarını söyledi.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201705151028464344-putin-suriye-kurt-silah-gondermiyoruz-turkiye/