Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Moskova’da basın toplantısında konuşan Putin, Büyükelçi Karlov’un öldürülmesini “Rusya-Türkiye ilişkilerini bozmaya yönelik bir eylem” olarak nitelendirdi. Putin, “Rus uçağının düşürülmesinden sonra bu emri verenlerin amacının Rusya-Türkiye ilişkilerinin bozmak olduğu yönündeki açıklamalara şüpheyle bakıyordum. Fakat artık buna iknâ olmaya başladım” dedi.
Moskova’da her sene sonunda düzenlediği yıllık basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrei Karlov suikasti de soruldu. Putin, bu suikastin ilişkilere zarar vermek için düzenlendiğini, Türkiye içinde iki ülke arasında ayrılık yaratmak isteyen şüpheliler olduğunu ancak bunun gerçekleşmeyeceğini söyledi:
“Karlov’un öldürülmesi Rusya-Türkiye ilişkilerini bozmaya yönelik bir eylemdi.”
Putin, geçen yıl düşürülen ve iki ülke arasında krize neden olan Rus uçağını da hatırlattı, “Rus uçağının düşürülmesinden sonra bu emri verenlerin amacının Rusya-Türkiye ilişkilerinin bozmak olduğu yönündeki açıklamalara şüpheyle bakıyordum. Fakat artık buna iknâ olmaya başladım” dedi.
“Açık konuşmak gerekirse, uçağımızın Türk liderliğinin emri olmadan, Rusya-Türkiye ilişkilerine zarar vermek isteyen insanlar tarafından düşürüldüğü tezine şüpheyle bakıyordum. Fakat büyükelçimize bir polis tarafından düzenlenen saldırı ardından fikrimi değiştirmeye başlıyorum.”
“Bana göre her şey mümkün. Yıkıcı unsurların, emniyet ve istihbarat teşkilatları ve ordu da dahil olmak üzere Türk devlet organlarına derin bir biçimde nüfuz etmiş olması mümkün. Fakat kendimde birilerini bir şeyle suçlama hakkını görmüyorum. Karlov’un öldürülmesi Rusya-Türkiye ilişkilerine zarar vermeyecek.”
“Esed de ‘tamam’ dedi”
Türkiye ile ilişkilerin Suriye için de önemli olduğunu belirten Putin, Halep krizinin çözümünde Türkiye ve İran’la yapılan üçlü işbirliğinin kritik bir rol oynadığını, bir sonraki adımın tüm Suriye’de ateşkesin sağlanması olduğunu söyledi.
“Tüm ülkede ateşkes sağlandıktan sonra siyasi uzlaşı için görüşmelere başlanması lazım” diyen Putin, bu görüşmelerin Astana’da yapılmasının planlandığını ve tarafların buna onay verdiğin söyledi:
“Siyasi uzlaşı için toplantının Astana’da yapılmasını Türk Cumhurbaşkanı ve İran Cumhurbaşkanı kabul etti. Esed de ‘tamam’ dedi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev çok yakında bu toplantı için gerekli şartları sağlayacağını söyledi. Bunun gerçekleşmesini umuyorum.”
Kaynak : http://www.aljazeera.com.tr/haber/putin-rus-ucagini-dusurenlerin-amaci