Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Dün Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşen Benyamin Netanyahu, dönüş yolunda “İsrail’in Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la sorunu olmadığını” belirtti. İsrail Başbakanı, “Şam’ın var olan ateşkes anlaşmalarına uyması halinde Suriye’ye müdahale etmeyecekleri” mesajını verdi.

Moskova’dan ayrılmadan önce gazetecilere yaptığı açıklamalarla Putin’le Suriye uzlaşmasına vardığını belli eden İsrail Başbakanı, ”Esad yönetimiyle sorunumuz yok, Suriye’deki asıl sorun İran ile Hizbullah” görüşünü savundu.

Esad’ın Suriye’nin tamamında kontrolü yeniden sağlaması ve iktidarını istikrara kavuşturmasına İsrail’in itirazı olmadığı mesajını veren Netanyahu, ama İsrail’in gerek olursa tıpkı daha önce yaptığı gibi yine sınırlarını Suriye ordusuna karşı korumak için harekete geçeceğini belirtti.

“Golan’da 40 yıl tek mermi sıkılmadı”

Geçmişte Esad yönetimiyle tek bir sorunumuz yoktu, 40 yıl boyunca Golan Tepeleri’nde tek bir mermi bile ateşlenmedi.” diye konuşan İsrail lideri, ”Ben (Suriye’ye) müdahale etmeme konusunda net bir politika ortaya koydum ve müdahale de etmedik. Bu değişmedi.” iddiasında bulundu.

“İranlılar Suriye topraklarından çıksın”

Kendileri için sorun teşkil edenin IŞİD ve Hizbullah olduğunu, bu durumda da değişiklik olmadığını söyleyen Netanyahu, ”Meselenin özü, bize karşı eylemde bulunan herkese karşı eyleme geçme özgürlüğümüzü korumamızdır. İkinci olarak da İranlıların Suriye topraklarından çıkmasıdır.” dedi.

Dün Haaretz gazetesine konuşan İsrailli kaynaklar, Rusya’nın Suriye-İsrail sınırından İran’ın çekilmesi için uğraştığı, buna karşılık olarak İsrail’in Esad’ın Suriye’nin güneyinde kontrolü ve istikrarı sağlama kampanyasına müdahale etmediği görüşünü dile getirmişti.

“Golan’dan çekildiler”

Moskova’dan ayrılmadan önce yaptığı açıklamada İranlıların İsrail sınırını tümüyle terk etmediği, ancak Golan sınırından onlarca kilometre geri çekildiğini söyleyen Netanyahu, ”İsrail, İran güçlerinin tümden çekilmesi politikasına sadık.” vurgusunu yaptı.

“1974 anlaşmalarına uyulması”

Haaretz gazetesine göre Netanyahu’nun son 6 ayda 3 kez bir araya geldiği Putin’le görüşmelerinde varmak istediği hedefleri şunlar: Suriye’den İsrail’e yöneltilen füze sistemlerinin kaldırılması, İran güçlerinin çekilmesi, Suriye ile Golan Tepeleri konusunda 1974’te varılan çatışmasızlık (ateşkes) anlaşmalarının korunması, İsrail’in desteklediği Golan’daki cihatçılara zarar verilmemesi.

İsrail-ABD koordinasyonu

Putin ile ABD Başkanı Donald Trump’ın 16 Temmuz’da Helsinki’de gerçekleştirecekleri zirveyle ilgili de konuşan İsrail Başbakanı, Washington ile tam koordinasyon halinde hareket ettiğini belirtti.

Putin’le görüşmeyi ABD-Rusya zirvesinin öncesine denk getirdiklerini ifade eden Netanyahu ”ABD ile tam şeffaflık içinde hareket ediyoruz.” dedi.

 

Fotoğraf: Reuters / Yuri Kadobnov

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201807121034251690-netanyahu-suriyeye-saldirmayacagiz-esad-ile-sorunumuz-yok/