Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

         17.10.2016 Pazartesi gece 01:40 sularında Irak Başbakanı Haydar el-İBADİ, Irak devlet televizyonundan Musul’u DEAŞ’tan kurtarma operasyonunun başladığını duyurdu. ”Operasyonlara komuta eden kuvvetler şanlı Irak ordusu ile Federal Polis Güçleri olacaktır. Musul’a ilk giriş yapan bu kuvvet olacaktır, başkası olmayacaktır.” sözleriyle Musul operasyonunu gerçekleştiren Merkez Kuvvetler’in Irak Ordusuna ait olduğunun altını çizdi. Buradan anlaşılan Musul kent merkezine Irak Ordusundan başka kuvvetlerin giremeyeceğidir.

         Ancak bilindiği üzere operasyonda ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, peşmerge kuvvetleri, Türkiye’nin Başika’da eğittiği Sünni güçler de bulunuyor. Ayrıca Avrupa’nın en büyük uçak gemisi olan Fransız Charles De Gaulle de operasyona destek için Güney Kıbrıs’taki Limasol Limanı’nda.

Son günlerde Türkiye’nin operasyona fiili olarak katılması gündemdeydi. Türk askerinin Başika’da konuşlanmasının ardından Irak Merkezi Hükümeti ile Türkiye arasındaki gerginlik artmıştı. Basında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Irak Başbakanı İbadi’nin birbirlerine karşı sert söylemleri yer aldı. Bugün öğle saatlerinde Erdoğan tarafından yapılan açıklamada ise Türkiye’nin de operasyonda yer alacağı sinyalleri verildi. Şu an Türk Ordusu tarafından Başika’da eğitilen yaklaşık 2 bin kişilik Sünni grup, Musul operasyonunda aktif görevde ancak Türk askerinin müdahalesi hala soru işareti. Bunun dışında 15-18 bin civarında peşmerge gücü ve yaklaşık 600 kişilik ABD’li askeri güç operasyonda yer alıyor.

İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan gelen son bilgilere göre ise DEAŞ kuvvetleri Musul’da köşeye sıkıştırılmış durumda. Operasyon öncesi yapılan genel değerlendirmelerde de koalisyon güçleri ve Irak Ordusu’nun birlikte harekâtı sonucu Musul’un DEAŞ’tan tamamen temizleneceği yönündeydi.