Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İsrail’in Moskova Büyükelçisi Gary Koren 7 Ağustos 2018 günü yaptığı açıklamada, İsrail ve Rusya’nın, Suriye-İsrail sınırını oluşturan Golan Tepeleri bölgesindeki hattın belirlenmesi konusunda anlaşmaya vardığını bildirdi.

Taraflar arasında mutabık kalınan anlaşmaya göre, Rusya’nın, İsrail ve Suriye arasında 1974 yılında imzalanan anlaşma kapsamında belirlenen tampon bölgeye Suriye ordu unsurlarının geçmemesi konusundaki sorumluluğunu kabul ettiğini belirten Büyükelçi, hâlihazırda bölgede durumun normal olduğunu ve gelecekte de böyle kalmasını ümit ettiğini vurguladı.

Büyükelçi, Tel Aviv yönetiminin gerçekte İsrail-Suriye sınır hattını oluşturan bölgelerden İran güçleri ile ona bağlı milislerin tamamıyla çekilmesini ısrarla istediğini, ancak ideal olan konunun İran güçleri ile milislerinin tamamıyla Suriye topraklarını terk etmelerinin olduğunu söyledi. ABD’nin İran’a uygulamaya koyduğu ambargo kararlarını da Tel Aviv hükümeti olarak desteklediklerini kaydeden Gary Koren, İran’ın 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşma maddelerine rağmen askeri programlarını geliştirmeye devam ettiğini iddia etti.

Aktaran: Yücel Tünel

Kaynak: https://www.mashreghnews.ir/news/881778/