Facebook
Facebook
LINKEDIN
Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE

ABD, İran’a yönelik yaptırımların ilk bölümünü resmen uygulamaya başladı. Yaptırımların ilk aşamasında İran’ın, ABD doları ile ticaret yapmasının önüne geçilecek. Tahran’ın altın ve değerli metal ticareti ile kömür ve sanayi ekipmanlarıyla ilgili yazılımlara ulaşmasının engellenmesi hedeflenecek. Petrol ticareti ile ilgili yaptırımlar ise Kasım 2018’de uygulanmaya başlanacak.

Yaptırımlar hakkında 6 Ağustos 2018 günü katıldığı bir TV programında konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin pişman olacağını söyledi. Müzakere ve yaptırımların aynı zamanda olmasının anlamsız oluğunu yineleyen Ruhani, “Bence ABD’liler İran halkının kendi ülkelerine olan güvenini sarsmak için psikolojik bir savaş arayışı içerisinde.” dedi.

ABD Devlet Başkanı Trump’ın, hiçbir şart öne sürmeksizin İran’la görüşme teklifini gelecek seçimlerde ABD kamuoyunu etkileme ve İran’da bir iç karışıklık çıkarmaya yönelik bir hareket olduğunu vurgulayan İran Cumhurbaşkanı, “Yeniden yaptırım uyguluyor, nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekiliyor ve sonra da bizimle görüşmek istiyor. Trum’ın çağrısı, ABD’de yaklaşan seçimler öncesi iç siyasete yönelik atılmış bir adımdır. Yaptırım uygularken, müzakereye davet etmenin bir anlamı yok. Müzakere için bizim şartımız karşı tarafın iyi niyet ile sadakatini göstermesi ve nükleer anlaşmadaki taahhütlerine geri dönmesidir. Bizim müzakere için hiçbir ön koşulumuz yok.” ifadelerini kullandı.

Müzakere masasını terk edip yaptırım uygulayan bir anlayış ile nasıl görüşme ortamında bulunacağız?” diyen Hasan Ruhani, İran’ın bugün ABD’ye karşı yalnız olmadığını belirtti ve “Anlaşmanın taraf diğer ülkeleri taahhütlerini yerine getirmektedirler. Avrupalı ortaklarımız ellerinden geleni yaptı ancak biz daha somut adımların atılmasını bekliyoruz. Asıl ambargo üç ay sonra başlayacak. Avrupa, Çin ve Rusya bize gelecek ambargolara karşı direnme sözü verdi. Bu şartlar altında Asya ülkeleri bizim için çok önemli fakat Avrupa ile de ilişkilerimizi geliştirmeme için bir engelimiz bulunmamaktadır.” dedi.

Aktaran: Yücel Tünel

Kaynak: http://parstoday.com/fa/iran-i143893