Facebook
Facebook
LINKEDIN
Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE

İran Anayasayı Koruyucular Konseyi Başkanı Ahmet Cenneti, 1 Ağustos 2018 günü düzenlenen konsey toplantısında yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Ruhani başkanlığındaki hükümeti ağır bir dille eleştirdi.

Hükümetin halkın sorunlarına ilgisiz kaldığını ve bunun kabul edilemez olduğunu savunan Cenneti,  Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’den mevcut ekonomik krizden sorumlu isimleri görevden almasını isteyerek, gerekli görülmesi halinde hükümetin ekonomi heyetinin değiştirilmesini talep etti. Ruhani’nin başında bulunduğu hükümetin halkın sorunlarına karşı acil önlemler almasını gerektiğinin altını çizen Cenneti, dolar kurunda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle halkın zor günler geçirdiğini ve geçim sıkıntısının daha vahim bir hal aldığını belirtti.

Diğer taraftan İran meclisinden 200 milletvekili Cumhurbaşkanı Ruhani’ye bir mektup yazarak, ekonomideki kötü gidişattan sorumlu olduğu gerekçesiyle Ekonomi Bakanı, Sanayi ve Ticaret Bakanı ile Çalışma Bakanı’nın görevden alınmasını istedi. Milletvekilleri söz konusu isimlerin Ruhani tarafından görevden alınmaması durumunda meclis tarafından Bakanların azledileceğini belirtti.

Aktaran: Yücel Tünel

Fotoğraf: Hamed Mallekpour

Kaynak: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/05/10/1791456/