Facebook
Facebook
LINKEDIN
Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE

ABD Devlet Başkanı Trump 1 Ağustos 2018 günü Florida kentinde düzenlenen bir etkinlikte yaptığı açıklamada, “İnanıyorum ki, İran yetkilileri en kısa süre zarfında bizimle görüşmelere başlayacaktır. Ama beklide bu gerçekleşmeyebilir. O da bize uyar.” ifadelerini kullandı.

Trump’ın bu yöndeki açıklamalarına Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Ali Caferi’den yanıt gecikmedi. İran yetkililerin ABD yetkilileri ile hiçbir platformda görüşmeyeceklerini yineleyen Caferi, olası bir görüşme hakkında ise “Asla” yanıtını kullandı.

Yüce İran halkının asla Büyük Şeytan olarak kabul ettikleri ABD yetkilileri ile görüşülmesine izin vermeyeceğini belirten Caferi, “Trump sen İran ile direkt ve hiçbir ön koşul olmaksızın görüşme talebini veya bu talebin İran tarafından kabul edildiğini  ancak mezarında görebilirsin. Sen Siyah Saray’ında oturmaya devam et. Sen ve senden sonrakilerin de başkanlığının sonuna kadar bu görüşme talebinin kabul edildiğini göremeyeceksiniz. İran Kuzey Kore değildir ki, senin isteklerine olumlu cevap versin.” ifadelerini kullandı.

 

Aktaran: Yücel Tünel

Fotoğraf: AFP

Kaynak: http://www.bbc.com/persian/iran-45026941