İngiltere Avam Kamarası Dış İlişkiler Komitesi, Birleşik Krallık ile Rusya arasındaki ilişkilerin durumu ile ilgili 70 sayfalık bir rapor yayınladı.

 

Raporda Rusya ile ilişkilerin ele alındığı önerilerde, bakanlığın bu ülke ile ilgili önceliklerini netleştirmesi ve Rusya ile ilgili konuları daha iyi irdelenmesi gerektiği belirtildi.

Komite ayrıca Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri ile ilgili özel bir bakanın tayin edilmesini, ancak aynı zamanda İngiliz hükümetini, agresif olarak değerlendirdiği dış politikasından dolayı Rusya’nın üzerindeki baskıyı azaltmamasını önerdi.

‘İNGİLTERE’NİN TECRİT EDİLMESİNE YOL AÇABİLİR’

Avam Kamarası Dış İlişkiler Komitesi’nin raporunu Sputnik’e yorumlayan The Independent şef editörü ve köşe yazarı Mary Dejevsky, raporun İngiltere’nin Rusya politikasını değiştirmesini ve işbirliğine yeniden başlamasını amaçladığını söyledi. İngiltere’nin Rusya ile ilgili ihtilaf konularındaki tutumunun diğer ülkelere göre daha sert olduğunu belirten Dejevsky, bu konudaki politikaların değişmesini zora soktuğunu ve bunun İngiltere’nin tecrit edilmesine yol açabileceğini ifade etti.

‘KOMİTEDE GÖRÜŞ AYRILIĞI VAR’

Dejevsky, “Komitenin Rusya’nın politikasının değerlendirilmesi ve İngiltere’nin bu konudaki tutumu konularında ayrıştığını düşünüyorum. Bir kısmı Rusya’yı uluslararası hukuku ihlal etmekle suçluyor ve Rusya’nın bunu savunma amaçlı olarak yaptığını desteklemiyor. Halbuki Rusya’nın suçlandığı birçok konuda ABD ve İngiltere başta olmak üzere Batı sorumlu gösterilebilir. Örneğin (ABD ve İngiltere) Irak savaşına BM’nin onayı olmadan girdiler. Rusya’nın sıklıkla gündeme getirdiği Kosova’nın bağımsızlığı ile ilgili de birçok tartışma var. Ancak Rusya’nın Suriye’de yaptıkları için suçlamalarla çok dikkatli olunmalı, zira suçlamaların neredeyse hiç kanıtı yok” ifadelerini kullandı.

‘RAPOR İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISINDA BULUNUYOR’

Öte yandan Lordlar Kamarası’ndan Lord Peter Trusscott, raporun Rusya ile ciddi bir işbirliği çağrısında bulunduğunu, bu ülkenin İngiltere’nin düşmanı olmadığını net olarak ortaya koyduğunu ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın bu konudaki objektif görüşünü yitirdiğini belirtti. Trusscott, “Gerçekten de Rusya’yı reddetmenin değil, işbirliği yapmanın zamanı geldi” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak:https://tr.sputniknews.com/dunya/201703031027483074-ingilterenin-rusya-ile-isbirligi-yapma-vakti-geldi/