Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanlığı, Kerkük kentindeki resmi kurumlara IKBY bayrağı asılmasının ‘yasal ve normal’ olduğunu açıkladı.

IKBY Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Irak bayrağının Kerkük’te dalgalandırılması nasıl yasal ve normal ise, Kürdistan bayrağının da Kerkük’te dalgalandırılması yasal ve normal olup, yeni bir gelişme de değildir” denildi.

‘KERKÜK’Ü SALDIRILARDA KORUYAN O BAYRAK OLMUŞTUR’

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Önceki rejimin (Baas) 2003 yılında yıkılmasından ve özellikle IŞİD’in ortaya çıkmasından sonra Kürdistan bayrağı Kerkük’te dalgalanıyordu. Kerkük’ü terör saldırıları ve tehditlerinden de koruyan yine o bayrak olmuştur. Bu yüzden meselenin büyütülmesine gerek olmadığı gibi bunun unsurlar arasında ayrışma ve çekişmeye yol açmaması gerekir.”

‘BAYRAK MESELESİ SİYASİ TARTIŞMA MALZEMESİ YAPILMAMALIDIR’

Açıklamada, bayrak meselesinin siyasi partilerin özel amaçları doğrultusunda kullanılmaması gerektiğine de işaret edildi.

Türkmen ve Arap üyelerin boykot ettiği, 26 Kürt üyenin katılımıyla dün toplanan Kerkük il meclisinde yapılan oylamada, kentteki kamu binalarına Irak bayrağının yanında IKBY bayrağının asılması kararı kabul edilmişti.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/avrupa/201703291027859250-ikby-kerkuk-bayrak/