Son anketlere göre merkezin adayı Emmanuel Macron ve aşırı sağ Marine Le Pen’in oyları yüzde 22’de sabitlenmiş gözüküyor. Aşırı solun adayı Melenchon’un oyları şu anda yüzde 20’lere tırmandı ve muhafazakâr Francois Fillon ise yüzde 19’larda.

Jean-Luc Melenchon Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde öne çıkan sürpriz isim oldu. Aşırı sol aday seçimlerin ilk turuna dokuz gün kala büyük bir çıkış yakaladı.

Melenchon son iki televizyon programında gösterdiği performansla hiç şüphe yok ki birçok seçmeni ikna etmiş gözüküyor.

Bazı anketler Melenchon’un ikinci tura çıkabileceğini ve akabinde de kazanabileceğini gösteriyor.

Son anketler de Francois Fillon’da adeta şok etkisi yarattı. Kampanyası boyunca akrabalarından birini kayırdığı iddialarıyla boğuştu. Ancak seçmenleri kendisine sadık kaldı ve hala yarışın içerisinde gözüküyor…

Sosyalist aday Benoit Hamon ise anketlerde beşinci sıraya geriledi. Kampanyası adeta parti üyeleriyle çekişmeye dönüşünce, bu durum kararsız seçmenlerin oyuna talip olan diğer adayların ekmeğine yağ sürdü.

Macron şu anda ikinci tura çıkacak ilk aday olarak gösteriliyor. Peki ama diğerleri ne durumda?

Şu anda oyları sürekli değişen ve sosyal medyadaki başarılarıyla çıkış yakalayan altı aday bulunuyor. Ancak favori ayaların durumunu pek etkilemeyecek gibi duruyor. Şu anda oy oranları birbirine çok yakın ve seçim sonuçlarını kestirmek zor. Kararsız seçmenler ve oy kullanmayacakların durumu sonucu belirleyecek en önemli faktörler. 2012 yılında seçmenlerin yüzde 80’i oy kullanmıştı ancak tahminler bu oranın bu seçimlerde düşeceğini gösteriyor.

Kaynak: http://tr.euronews.com/2017/04/14/fransa-cumhurbaskanligi-secimleri