İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey yetkililer ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani’nin bağımsızlık referandumunu konuşmak üzere bir araya geldiği toplantıdan fotoğraflar basına yansıdı.

Milli Gazete’nin haberine göre, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey yetkililer ve IKBY Başkanı Mesud Barzani, IKBY’nin başkenti Erbil’de geçen gün ‘özel’ bir görüşme yaptı.

IKBY’de eylül ayında gerçekleştirilmesi planlanan bağımsızlık referandumu ve IŞİD’in konuşulduğu açıklanan toplantıdan, Barzani ve İngiliz yetkililerin masa üzerine serdikleri bir harita üzerinde çalıştıkları görülen bir fotoğraf yayınlandı.

IŞİD SONRASI DÖNEMDE MUSUL’LA İLGİLİ İSTEKLERİNİ ORTAYA KOYDULAR

Başkent Erbil’de gerçekleştirilen toplantıya İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın Ortadoğu ve Afrika’dan Sorumlu Devlet Bakanı Tobias Martin Ellwood başkanlığında, Bağdat Büyükelçisi Frank Baker ve bakanlığın bazı danışmanları katıldı. Başkanlıktan yapılan açıklamada, toplantıda İngiltere Parlamentosu Güvenlik Komisyonu’nun IŞİD’le mücadele kapsamında etkili bir güç olarak Peşmerge Güçleri’nin desteklenmesini öngören kararlarına vurgu yapıldı. Ayrıca iki taraf da IŞİD sonrası dönemde Musul ile ilgili isteklerini ortaya koydu.

İNGİLİZ BAKAN, ”KÜRDİSTAN’IN BÖLGEDE ÖRNEK OLMASINI İSTEDİKLERİNİ’ İFADE ETTİ

Görüşmede Ellwood, İngiliz hükümetinin Peşmerge güçlerine askeri destek kararına atıfta bulunarak, yaşanan gelişmelerin kendileri açısından önemli olduğunu ve ‘Kürdistan’ın’ demokratik yapısıyla bölgede örnek olmasını istediklerini ifade etti.

İngiltere ve IKBY arasındaki siyasi ve askeri ilişkiler ile, IŞİD sonrası Irak’taki gelişmelerin de konuşulduğu görüşmede IKBY İngiltere Temsilcisi Karwan Cemal ve İngiltere’nin Bağdat Büyükelçisi Frank Baker de hazır bulundu. İngilizlerin büyük bir diplomat heyeti ile Erbil’e yaptıkları ziyaret, dikkat çekti.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201704151028084465-ingiliz-bakan-barzani-haritayi-masaya-yatirdi/