Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Irak Başbakanı İbadi’yi 10 aylık bir aranın ardından Türkiye’de tekrar ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Erdoğan, İbadi’yle faydalı ve kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu görüşmelerde siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel pek çok konuyu ele alma fırsatı bulduklarını anlattı.

Türkiye’nin, Irak’ın toprak bütünlüğüne, siyasi bütünlüğüne ve siyasi birliğine, egemenliğine atfettiği önemi yineleyen Erdoğan, Irak’ta 12 Mayıs’ta gerçekleştirilen seçimin tüm Irak halkı için hayırlara vesile olmasını diledi.

Erdoğan, seçimin ardından Irak’taki tüm kesimleri kucaklayan ve Irak halkının ihtiyaç ve beklentilerine cevap verecek bir hükümet kurulması temennisinde bulunarak Türkiye’nin bu süreçte hiçbir ayrım yapmadan tüm Iraklıların yanında olduğunu vurguladı.

“Şiddet olaylarını tasvip etmiyoruz”

İkili ilişkileri daha da derinleştirmek, başta güvenlik ve ekonomi olmak üzere kritik alanlarda işbirliğini geliştirmek üzere kurulacak yeni hükümetle çalışmaya hazır olduklarını bildiren Erdoğan, şöyle devam etti:

Temmuz ayında Irak’ta başlayan protesto gösterilerinin bazı çevrelerce suistimal edildiğini görüyoruz. Şiddet, asla bir hak arama yöntemi değildir. Türkiye olarak şiddet olaylarını asla tasvip etmiyoruz. Bu noktada kaygılarımızı ve Irak’ın huzuruna verdiğimiz desteği tekrar kardeşim İbadi’ye özellikle ifade etmek isterim. Irak’ın sorunları üzerinde, gerek ikili gerekse heyetlerarası görüşmelerde bilgiler aldık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak hükümetinin önce IŞİD belasına, ardından gayrimeşru referanduma karşı başarılı bir imtihan verdiğine işaret etti.

Irak halkının acil ihtiyaç ve taleplerinin karşılanmasına yönelik adımların atılmasının önem arz ettiğini belirten Erdoğan, bu konuda Türkiye’nin her türlü desteği sağlamaya hazır olduğuna dikkati çekti.

“Gerek Musul gerek Basra’daki başkonsolosluklarımızı da yeniden faaliyete geçirmeyi konuştuk”

Erdoğan, Türkiye’nin en zor zamanlarında dil, din, mezhep ayrımı gözetmeksizin Irak halkının yanında olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

Irak’ın sıkıntısı bizim de sıkıntımızdır. Ülkenin yeniden imarı konusunda da üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Bu tavrımızı da aziz kardeşime ifade ettim. Sayın İbadi ile ülkelerimiz arasında ikinci sınır kapısının önemine değindik. Açılacak sınır kapısı hem Irak’ın hem de ülkemizin faydasına olacaktır. İnşallah bu konuda gereken adımları atacağımıza inanıyorum. Ayrıca gerek Musul gerekse Basra’da başkonsolosluklarımızı da yeniden faaliyete geçirme konusunu kendileriyle görüştük.”

“Türkiye ile Irak’ın kaderleri aynıdır”

Erdoğan, görüşmede ikili ekonomik ilişkilerin de çıkan konu başlıklarından olduğunu bildirerek şöyle konuştu:

Şu anda 2017 itibarıyla aramızda yaklaşık 11 milyar dolarlık bir ticaret hacmi söz konusu. Tabii biz bunu Türkiye-Irak arasında yeterli bulmuyoruz. Bunu daha da artırmak suretiyle Türkiye ve Irak’ın kendine yakışan bir ticaret hacmine sahip olması beklentimizdir. Türkiye ile Irak’ın kaderleri aynıdır. Irak’ın güvenlik, refah ve istikrarı, Türkiye’nin güvenlik, refah ve istikrarıdır. Bu anlayışla dost ve kardeş ülke Irak ile ilişkilerimizin daha da güçlendirilmesi için temaslarımızı her konuda, her düzeyde sürdüreceğiz.”

İbadi: Irak topraklarının Türkiye’ye karşı bir mekân olmasını istemeyiz

İbadi, görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve pekiştirilmesi amacıyla güvenlik, tarım, enerji ve yatırımların yanı sıra kültürel, sanayi ve ticaret konularının da ele alındığını kaydetti.

Türkiye-Irak sınır güvenliğine ilişkin İbadi, “Sınır güvenliği konusunda hemfikiriz. Hiçbir zaman Irak topraklarının Türkiye’ye karşı ve herhangi bir komşumuza karşı mekân olmasını istemeyiz. Hiçbir örgütün Irak topraklarında yuvalanmasını istemeyiz ve buna karşıyız.” ifadelerini kullandı.

“Sınır güvenliği konusunda Türkiye ile birlikteyiz”

İbadi, Irak Ulusal Güvenlik Konseyi’nin yaptığı toplantılarda özellikle Türkiye sınırının kontrol altına alınması konusunun üzerinde durduklarını kaydederek, “Bir kez daha söylüyorum buna müsamaha etmeyeceğiz. Sınırın güvenliği konusunda Türkiye ile birlikteyiz. Türkiye’ye saldırıların önlenmesi konusunda Türkiye ile birlikteyiz.” şeklinde konuştu.

“Türk parası meselesinde Türkiye ile birlikteyiz”

Türk lirasına yönelik spekülatif ataklara ilişkin İbadi, “Türk parası meselesinde Türkiye ile birlikteyiz. Alacağı her türlü tedbir konusunda Türkiye’yi destekliyoruz.” ifadesini kullandı.

“Gelin Irak’ta yatırım yapın”

İbadi, Türk şirketlerine Irak’ta yatırım yapmaları çağrısında bulunarak, “Gelin Irak’ta yatırım yapma çalışmalarınızı sürdürün.” dedi.

Irak’taki Türk yatırımlarının kültürel ve sosyal alanda ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağına inandığını kaydeden İbadi, elektrik, iletim ve doğalgaz hatları gibi projelerin hayata geçirilmesi konularını masaya yatırdıklarını dile getirdi.

“Türkiye ile Kerkük petrolünün ihracatını görüşüyoruz”

İbadi, Kerkük petrolünün Fişhabur sınır terminali üzerinden Türkiye’ye ihracatının yeniden başlaması için görüşmelerin yapıldığını belirterek “Petrol sektörünü, özellikle de Kerkük petrolünün Fişhabur’daki Irak sınırı üzerinden Türkiye’ye ihracatını görüştük.” şeklinde konuştu.

İbadi, “Irak tarafından Fişhabur, Türkiye tarafından ise Ovaköy’de ikinci bir gümrük hattının açılması noktasında çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuşarak, teknik heyetlerin bu konudaki görüşmelerini sürdürdüğünü aktardı.

Fotoğraf: AA / Murat Kaynak

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/turkiye/201808141034748683-erdogan-irak-basbakani-ibadi-ortak-basin-toplantisi/