Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Tayvan lideri Tsai Ing-wen, 15 yıl sonra ABD topraklarında kamuya açık bir konuşma yapan ilk Tayvanlı lider oldu. Ziyaret Pekin’in tepkisini çekti.

Tayvan lideri Tsai Ing-wen, Belize ve Paraguay temasları öncesi ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Los Angeles kentinde bulunan Ronald Reagan Kütüphanesi’nde kamuya açık bir konuşma yaptı. 15 yıl sonra ABD topraklarındaki bir etkinlikte konuşan ilk Tayvanlı lider olan Tsai adada demokratik değerlerin savunucusu olmayı sürdüreceklerini söyledi.

Tsai “Ulusal çıkarlar, özgürlük ve demokrasi prensipleri çerçevesinde bölgesel istikrarı ve barışı teşvik etme sözümüzü tutmayı sürdüreceğiz.” dedi.

“Özgürlüğümüz ve geleceğimiz hariç her şey Çin’le müzakere edilebilir”

Çin 1949’daki iç savaşın ardından anakaradan ayrılan Tayvan’ı ülkenin bir parçası olarak görüyor.  Tayvan’ın bağımsızlığından yana olan Demokratik Gelişim Partisi’nin Genel Başkanı olan Tsai 2016’da iktidara gelmişti.

Eski ABD Başkanı Ronald Reagan’ın ABD-Tayvan ilişkilerine katkısını öven Tsai Çin ile 2 şeyi müzakere edemeyeceklerini söyledi. Tayvan lideri “2 şey hariç her konu müzakere edilebilir. Özgürlüğümüz ve geleceğimiz.” ifadelerini kullandı.

Son olarak 2003 yılında eski Tayvan lideri Chen Shui-bian New York’ta bir dizi kamuya açık etkinlikte konuşmuş ve bir insan hakları ödülü almıştı.

Konuşma yapılan bina önünde Tsai destekçileri ve Çin yanlıları gösteri yaptı

Tayvan liderinin konuşma yaptığı binanın dışında ise Tayvan ve Pekin yanlıları ayrı ayrı gösteri yaptı. Bir uçak gökyüzünde “Devlet Başkanı Tsai Ing-wen hoş geldin” mesajını dalgalandırırken, bir diğeri “Tek Çin. Tayvan, Çin’in parçasıdır” mesajını taşıdı.

Pekin: Tayvan, Çin’in vazgeçilemez bir parçasıdır

Ziyaret konusunda Pekin’den de açıklama geldi. Çin’in Tayvan İşleri Ofisi’nden yapılan açıklamada “Tayvan, Çin’in vazgeçilemez bir parçasıdır. Uluslararası arenada ‘İki Çin’, ‘Tek Çin, tek Tayvan’ ve ‘Bağımsız Tayvan’ yaratmaya yönelik her türlü girişime kesin olarak karşı çıkıyoruz.” dendi.

​ABD, Tayvan’ı bağımsız bir ülke olarak tanımıyor ancak Washington adanın en büyük silah sağlayıcısı ve en büyük gayriresmi müttefiki konumunda bulunuyor.

Tayvan-ABD ilişkileri ABD Başkanı Donald Trump’ın iktidara gelişiyle daha da gelişti. Trump’ın son olarak imzaladığı 2019 mali yılı için Ulusal Savunma Yetki Yasası’nda (NDAA)  Tayvan’ı askeri alanda destekleme sözü de yer alıyor. ABD geçen ay da Tayvan Boğazı’na 2 savaş gemisini göndermiş bunun üzerine Çin ada çevresinde bir dizi askeri tatbikat yapmıştı. Dominik Cumhuriyeti ve Burkina Faso Tayvan’la diplomatik ilişkilerini kesmiş böylece Tayvan’la diplomatik ilişkisini sürdüren ülke sayısı 18’e düşmüştü.

 

Fotoğraf: Reuters / Ringo Chiu

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/abd/201808141034739242-onbes-yil-sonra-ilk-kez-tayvan-lideri-abdde-konustu/