Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İran Meclis Başkan Yardımcısı Ali Mutaharri 31 Temmuz 2018 günü İran Meclisi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada; Devrim Muhafızları Ordusu tarafından gerçekleştirilen balistik füze denemelerinin, nükleer anlaşmanın uygulanmasına engel olduğunu söyledi.

Ülkedeki ekonomik durumun sorumlusunun nükleer anlaşmaya muhalefet eden kesimler olduğunu dile getiren Mutaharri, “Eğer herkes nükleer anlaşmanın uygulanması için çaba gösterseydi, bugün Avrupalı ve ABD’li şirketler İran’a gelerek yatırım yaparlar ve Trump da bu anlaşmadan bu kadar kolay çekilmezdi.” dedi.

Devrim Muhafızları Ordusu’nu kastederek, devletin içindeki bir kesimin nükleer anlaşmanın uygulanmasını istemediği belirten İran Meclis Başkan Yardımcısı Mutaharri, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesi ile bu kişilerin hedeflerine ulaştıklarını iddia etti. Ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntıya da temas eden Yardımcı, “Füze fırlatarak anlaşmanın uygulanmasını engelleyenler bugün ülkenin mevcut durumunun da baş mimarıdır.” ifadelerini kullanarak, Ruhani hükümetinin ekonomideki kötü gidişatında önemli bir paya sahip olduğunu vurguladı.

Diğer taraftan Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Muhammet Ali Caferi, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye yazdığı bir mektupta, ülkenin kötü yönetilmesinin mevcut ekonomik sorunları açmaza sürüklediğini ifade etti. Toplumsal adaletin sağlanması ile toplumun maddi ve manevi gelişiminin sağlanması için ülkedeki herkesin çaba göstermesi gerektiğini ifade eden Caferi, halkın geçimi ve ekonomik sorunlar, düşmanların çabaları ve ülkedeki kötü yönetim nedeniyle bir açmaza dönüştüğünü ifade etti. Ülke yönetiminin mevcut koşullara uygun olması gerektiğini belirten Tümgeneral Caferi, ülke yönetiminde İslamın göz önünde bulundurulmasının en önemli şart olduğunu öne sürdü.

Aktaran: Yücel Tünel

Fotoğraf: ISNA

Kaynak: http://www.bbc.com/persian/iran-45021673