Türkiye, yıllık 107 bin tonluk üretimle dünya bal liginde Çin’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Sektöre gerekli desteğin verilmesi halinde köyden kente göçün engellenebileceği belirtiliyor.

Son yıllarda arıcılık sektörüne yapılan destekler ve sahte bala karşı getirilen tedbirler arı ve balcılık sektörünün önünü açtı.

TÜRKİYE, ÇİN’İN ARDINDAN İKİNCİ SIRAYA YÜKSELDİ

Türkiye’de bal üretimi her yıl katlanarak artarken, geçen yılki üretim 107 bin ton olarak gerçekleşti. Bu rakamla Türkiye, dünya bal üretiminde Çin’in ardından ikinci sıraya yükseldi.

Türkiye’de 60 bin doğrudan, 500 bin kişi ise dolaylı olarak sektörden geçimi sağlıyor. Öte yandan 2 milyon kişinin amatör ve profesyonelce arıcılık işiyle uğraştığı tahmin ediliyor.

ÜRETİMİN YARISI 3 BÖLGEDEN

Bugün dünyada 56 milyon dolayında bulunan arı kovanından yılda 1.5 milyon ton bal üretiliyor. 65 milyon kovan ile Çin dünyanın en çok arı kovanına sahip ülkesi konumunda. Çin’de yılda 450 bin ton bal üretiliyor.

Ekolojik yapısı gereği, Türkiye’nin her yerinde arıcılık yapılabiliyor. Ege, Karadeniz ve Akdeniz bölgeleri gerek kovan varlığı gerekse üretim payı bakımından arıcılık için en önemli bölgeler arasında yer alıyor. Türkiye bal üretiminin yaklaşık yarısı bu üç bölgemizde gerçekleştiriliyor. Bal üreten il sıralamasına bakıldığında ise, Muğla, Ordu, Adana, Aydın, Sivas, Antalya, İzmir, İçel, Erzincan ve Samsun Türkiye balının yarısını üretiyor.

ŞAHİN: ÜRETİLEN BALIN 40 BİN TONU ÇAM BALI

Türkiye’deki arı yetiştiricileri ve bal sektörünün çatı yapısı olan Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı ve Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin, sektörün son yıllarda hızla hamle yaptığını söyledi.

Şahin, “Dünyada en büyük bal üreticisi olan Çin’in ardından 107 bin üretim ile ikinci sıraya yerleştik. Üretilen balın 40 bin tonu çam balı” dedi.

Çiçek döneminde meyve bahçelerinin gündüz ilaçlanmasının arıların toplu ölümlerine neden olduğunu anlatan Şahin, bunun için önlem alınmasını da istedi. Bu yıl ekim ayında 45. Uluslararası Arıcılık Kongresi’nin İstanbul’da yapılacağını aktaran Şahin, “İstanbul’da dünya arıcılık sektörünün dünü ve geleceğini konuşacağız. Bu kongrenin Türkiye’de yapılıyor olması, sektörün geldiği noktayı göstermektedir” dedi.

BAYRAKTAR: BAL İHRACATI İSTENİLEN SEVİYEDE DEĞİL

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar ise, Türkiye’nin bal üretiminde dünyanın en iyi ülkeleri arasına girdiğini söyledi. Bayraktar, “Sektör hızla gelişiyor, ancak bal ihracatı istenilen seviyede değil. Dünya bal pazarında Türkiye’nin yeri yüzde 1.1 seviyelerinde kaldı. Arıcılık için büyük sermayeye gerek yok” diye konuştu.

Bayraktar ayrıca, arıcılığın yaygınlaştırılması ile köylerden şehirlere göçün önüne geçilebileceğini ifade etti.

 

Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi/turkiye-bal-uretiminde-dunya-ikincisi-1900484/