Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD Başkanı Donald Trump, yeni teknolojilerle donatılmış amiral gemisi Gerald R. Ford’u hizmete soktu. Uçak gemisinde bir konuşma yapan Trump, ABD’nin güvenliğinin kendileri için birinci sırada önem taşıdığını belirterek “Tarihteki en büyük savunma harcamaları artışını istiyorum” dedi.

 

Denizci ceketi ve şapkası ile yaptığı konuşmada Trump, “Yıllar süren ve sonu gelmeyen bütçe kesintilerinin ardından, savunma bütçesinde tarihin en büyüklerinden biri olacak bir artış çağrısı yapıyorum. Bu haczi ve bunun yarattığı belirsizliği ortadan kaldırarak, donanmanın gelecek için daha kolayca plan yapmasını ve harcamaları kontrol ederek vergi ödeyenler için en iyi anlaşmayı yapmalarını sağlayacağız. Çünkü bu, iyi bir anlaşma yapmak, çok önemli değil mi? İyi bir anlaşma yapmıyorsak, işimizi yapmıyoruz demektir. Aynı gemi, aynı uçak daha az paraya. Yaptığımız şey bu” dedi.

Savaş gemilerinin sayılarını ve öteki askeri donanımları en kısa zamanda artıracağını belirten Trump ABD denizcilerinin dünyanın en iyi denizcileri olduğunu iddia etti.

ABD eski başkanlarından Gerald Ford’un adının 13 milyar dolarlık amiral gemisine verilmesinden büyük onur duyduğunu da belirten Trump, “Bu gemi ABD’nin en büyüğü, en iyisi ve en güzeli. Yakında bunun gibi daha çokları gelecek. ABD vatandaşlarını güvende tutmak için, orduya bir savaşı önlemeleri için, eğer savaşmaları gerekiyorsa da sadece kazanmalarını sağlamak için ihtiyaçları olan ekipmanları vermemiz gerek, Uçaklar, gemiler ve başka şeylerle dünyada en iyi donanıma sahip ülke olacağız. Bizim en iyi bildiğimiz şey kazanmak, yeniden kazanmaya başlayacağız” diye konuştu.

TRUMP, 2018 BÜTÇESİ İÇİN SAVUNMA HARCAMALARINDA EN AZ 54 MİLYAR DOLARLIK ARTIŞ İSTİYOR

Trump salı günü Kongre’deki konuşmasında 1 Ekim’de yürürlüğe girecek 2018 bütçesindeki savunma harcamalarında 54 milyar dolarlık artış istediğini açıklamıştı.

Trump daha sonra Fox TV’ye verdiği özel mülakatta bu rakamdan (54 milyar dolar) 30 milyar dolar daha fazla bütçe artışı isteyebileceklerini belirtmişti.

ABD’de Temsilciler Meclisi üyeleri ise gelecek hafta 2017 bütçesinde 578 milyar dolar olarak belirlenen savunma harcamalarını ele alacak.

Eğer tasarı Temsilciler Meclisi’nde onaylanırsa Kongre’nin üst kanadı Senato’da oylamaya sunulacak.

Bunun ardından Pentagon 2017 bütçesi için ek olarak talep ettiği 30 milyar dolarlık ek bütçe artışını Kongre’ye sunacak.

ABD savunma Bakanlığı şu anda hükümetin geri kalanı gibi 2016 bütçesinde kendisine ayrılan harcama sınırı içerisinde hareket ediyor.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/abd/201703031027470006-trump-savunma-harcamalarinda-tarihe-gececek-bir-artis-istiyor/