Reuters Haber Ajansı 8 Şubat 2018 günü verdiği haberde, İran destekli Şii milisler ile Suriye rejim güçlerinden oluşan unsurların, 8 Şubat 2018 günü Fırat Nehri’nin 8 km. doğusunda yer alan terör örgütü YPG/PYD/PKK’nın sözde ana karargâhına Katyuşa Füze’leri ve top atışı ile bir saldırı düzenlediğini, bölgede bulunan ABD birliklerinin de mukabil top ve havan ateşi sonrasında taraflar arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını, daha sonra ABD hava Kuvvetleri’ne bağlı uçaklar tarafından rejim güçleri ve Şii milislerin bombalandığı ifade edildi.

ABD yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda söz konusu saldırı sonrasında ABD askerlerinin her hangi bir kayıp vermediği iddia edildi. Konu ile ilgili olarak ABD merkezli uluslar arası IŞİD ile mücadele koalisyonu tarafından yapılan bir açıklamada ise; itilaf güçlerinin IŞİD ile mücadele eden kendisi ve ortaklarını (YPG/PKK) her türlü saldırıya karşı korumada kararlıdır ifadelerine yer verildi.

Diğer taraftan saldırı ile ilgili olarak Rusya kanadından yapılan açıklamada ise, ABD’nin Suriye rejim güçlerini vurmasını “Saldırı Eylemi” olarak nitelendi. Konu ile ilgili olarak bağımsız kaynaklar tarafından yapılan açıklamalarda, ABD’nin Esad güçlerini vurması nedeniyle en az 100 Suriye askerinin öldüğü bilgisi verildi.

Fotoğraf: AFP

Kaynak: http://www.bbc.com/persian/world-42984760

            http://www.tabnak.ir/fa/news/772379/ 

Aktaran: Yücel Tünel