Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, büyük veri sektörünün geliştirilmesi için uluslararası değişim ve işbirliğinin artırılması çağrısı yaptı. 2018 Çin Uluslararası Büyük Veri Fuarı dün Guiyang kentinde başladı. Devlet Başkanı Şi Cinping, fuara bir tebrik mektubu gönderdi.

Şi, mektubunda internet, büyük veri ve yapay zekâ gibi yeni nesil bilgi teknolojilerinin günden güne gelişmesinin; ekonomik kalkınma, devlet yönetimi, toplumsal yönetim ve halkların yaşamına büyük etki yarattığını bildirdi.

Ülkelerin büyük veri sektörünün fırsatlarını yakalamak için iletişim ve işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini kaydeden Şi, sektörün sağlıklı gelişmesinin sağlanması ve veri güvenliği, siber alan yönetimi gibi hususlarda karşılaşılan sınamalarla mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Şi, Çin’in büyük verinin gelişmesine büyük önem verdiğini vurguladı.

Çin’in yenilikçi, koordine, yeşil ve dışa açık kalkınma vizyonuyla siber alanda güçlü bir ülke haline gelmeye ve dijital Çin ile akıllı toplumu kurmaya odaklanan ulusal büyük veri politikasını uyguladığını dile getiren Şi, bu politikanın, ekonominin hızlı büyüme aşamasından kaliteli büyüme aşamasına geçişine yardım ettiğini söyledi.

Şi Cinping, katılımcıların, fuar süresince büyük veri sektörünün yenilikçi gelişimini ve insanlığın ortak kader topluluğunun inşasını ilerletmek için yoğun fikir alışverişinde bulunmalarını ümit ettiğini dile getirdi.

Kaynak: http://criturk.com/haber/siyaset/xi-jinpingden-buyuk-veri-alaninda-is-birligi-cagrisi-56248