Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Federal Almanya Şansölyesi Angela Merkel Çin’e yaptığı iki günlük ziyaretin sonunda gittiği inovasyon kenti Shenzhen’de Alman girişimcilerini de daha çok alanda teknolojik ilerleme çalışmalarını sürdürmeye teşvik etti. Almanya’yı da dijitalleşmeye ve iş piyasasından bundan kaynaklanan değişimlere adapte olmaya çağırdı.

Merkel dönüş için uçağa binmeden önce Güney Çin metropolündeki yüksek teknoloji firmalarında iki ülke arasında çok iyi işbirliği olanaklarının bulunduğunu saptadığını söyledi. Ancak bunun için Almanya’nın daha fazla çalışması gerektiğini belirterek “Kuşkusuz ki her alanda en önde değiliz, ama bazılarında da Alman girişimlerinin dünya piyasalarının başını çektiği görülüyor.” dedi ve “Ancak gün be gün yeniden çalışmak gerek.” diye ekledi.

Kuzey Kore  krizi ve İran sorunu Merkel’in Çin’e yaptığı on birinci ziyarete gölge düşürdü. Bu ziyaret, Berlin’de hükümet kurulduktan sonraki ilk ziyaretti. Şansölye bir gün önce Pekin’de Çin Başbakanı Li Keqiang ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmüştü.

Şansölye, Çin ile işbirliğinin, dijitalleşme olgusu ışığında yeniden ele alınması gerektiğini vurguladı. Gelecek aylarda örneğin otomobil endüstrisi sektöründe, sürücüsüz araçlarla ilgili bir ön sözleşme yapılabileceğini açıkladı. Esasen 9 Temmuz’da Berlin’de, Başbakan Li Keqiang’ın da katılacağı bir Çin ve Alman hükümetler arası danışma toplantısı düzenlenecek.

Kaynak: http://criturk.com/haber/siyaset/faz-merkel-cinde-56252