Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

SABANCILAR İÇİN YAPILAN ATATÜRK UYARISI NEDİR?

Gazeteci Yalçın BAYER’e Sabancı Üniversitesi Kurumsal İletişim Birimi bir açıklama göndererek, Alman Potsdam Üniversitesi’nde sözde “Ermeni soykırımı“ konusunda çalıştaya ev sahipliği yaptığı bilgisinin doğru olmadığını şöyle açıklamıştır: “Öğretim üyelerimiz Sabancı Üniversitesi Akademik Özgürlük İlkeleri çerçevesinde yürüttükleri araştırmalarda ulaştıkları araştırma sonuçlarını yayınlama, tartışma ve yorumlamada özgürdürler. Sabancı Üniversitesi öğretim kadrosu ve yönetimi, her üniversite üyesinin bireysel bilimsel görüş ya da sanatsal ifade hakkını korumakla yükümlüdür. Bununla birlikte kamuoyu önünde ifade edilen görüşler hiçbir biçimde üniversiteyi bağlamaz. Konuyu sizlerin de bilgisine sunarız.”  (https://odatv4.com/sabanci-universitesinden-ermeni-soykirimi-calistayi-aciklamasi-0609171200.html) Sayın ilginin unuttuğu çok önemli husus, “soykırım“ iddiasında bulunan Türk bilim insanlarının soykırım konusunda uluslararası bir mahkeme kararı olmamasına rağmen bu iddia bulunarak Türk ulusuna iftira etmektedirler. Onların “inkârın yüzü“ yalanına sarılanlardan bir farkı yoktur.

Türk basınında fazla dikkat çekmeyen bir haber 20 Kasım’da ODA TV’de  “Sabancı’ya tartışma yaratacak Atatürk uyarısı“  başlığı ile yayınlanmıştır. Amerika Atatürk Derneği Yönetim Kurulu, Sabancı Kuruluşları Mütevelli Heyetine dikkat çeken bir mektup göndermiştir. Columbia Üniversitesi’nde Sakıp SABANCI’nın varislerinin katkıları ile kurulan Sakıp Sabancı Kürsüsü ve Türkiye Araştırmaları Merkezi’nin programlarıyla ilgili mektupta, “Türk Enstitüsü yıllardır Türkiye düşmanlarını akademik konferanslar kisvesi altında bir araya getirmektedir” denilmiştir.

1Üniversitenin sitesinde yer alan bilgi şöyledir: “Columbia Üniversitesi, kısa süre önce Amerika Birleşik Devletleri’nde türünün ilk örneği olan Sakıp Sabancı Kürsüsü ve Türkiye Araştırmaları Merkezi’ni kurdu. 10 milyon dolarlık bir bağış ile kurulan merkezin amacı, araştırma, öğretim ve fikir alışverişi yoluyla Türkiye hakkında bilgi ve farkındalığı artırmaktır. Bağış ayrıca, 1995 yılında Sakıp Sabancı tarafından kurulan İstanbul Sabancı Üniversitesi’ndeki araştırma ve akademik işbirliğini de destekleyecek. Columbia’da misafir bursiyerler ve yüksek lisans bursları için fon sağlayacak. Her iki üniversitedeki araştırmacılar, hem akademi içinde hem de dışında etkisi olabilecek fikirler ve bilgiler üretmek için Türkiye ile ilgili güncel sorunları araştıracaklar. Fen ve Edebiyattan sorumlu başkan yardımcısı ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı David MADİGAN, tarihi ve coğrafi nedenlerle, Türkiye birçok küresel meselede çok önemli bir rol oynuyor demiştir. Bu nedenle, Columbia’nın Türkiye Araştırmaları alanında lider konuma gelmesi için Columbia’nın Türkiye ile uzun süredir devam eden bağlarını geliştirebileceğimiz için çok minnettarım.”  (sakipsabancicenter@columbia.edu”475 Riverside Drive, Süit 308 New York. : (https://sakipsabancicenter.columbia.edu/content/about)

Türkiye’de fazla tanınmayan “Amerika Atatürk Derneği“  ile ilgili bilgiler de aşağıdadır.
2

Amerika Atatürk Derneği Yönetim Kurulu’nun açıklaması şöyledir:

“Fark ettik ki, Türkiye ile ilişkili konu ne olursa olsun, konuşmacının Ermeni Soykırımı iddiasından söz etmesi gerekiyor. Yurt içinde milli bayramlarımızda ulu önder Atatürk ve Cumhuriyetimizi överek kutlayan, basın bildirileri ve reklamlar veren Sabancı Kuruluşları, ne yazık ki yurt dışında tam aksi faaliyetlerde” denilmiştir. Devamla, “Sabancı Kuruluşları Mütevelli Heyetine, Columbia Üniversitesine yıllar önce sağladığınız endowment ile kurulan Türk enstitüsü, yıllardır Türkiye düşmanlarını akademik konferanslar kisvesi altında bir araya getirmektedir. Bunun son örneğini, Türk Enstitüsü tarafından Ekim ayında düzenlenen iki programda gördük: 1- Kürt kökenli vatandaşların durumunu ABD’de işkence gören siyahilerle karşılaştıran, Fatma Müge GÖÇEK, “Origins of Contemporary Violence in Turkey and the United States“, 15 Ekim 2020,Atatürk’e diktatör, faşist lakaplarını kullanan, devrimleri küçümseyen Ryan GİNGERAS, “International Reflections on Elites and the Countryside in Atatürk’s Turkey, 1931-1938“, 28 Ekim, 2020. (https://sakipsabancicenter.columbia.edu/news/ryan-gingeras-internal-reflections-elites-and-countryside-ataturks-turkey-1931-1938)

3

(Fatma Müge GÖÇEK kimdir: Professor of sociology and women’s studies at the University of Michigan, spoke at Cornell April 7, 2015 as part of the Ottoman & Turkish Studies Initiative’s year-long speaker series, WWI in the Ottoman Empire.)

 

4Mektuptaki öneri şöyledir: “2017 senesinde Almanya’da Potsdam Üniversitesinde kuruluşunuzun sözde Ermeni Soykırımı için düzenlenen çalıştaya baş sponsorluğu ve ev sahipliği yapma teşebbüsünü hatırlayınca, Columbia Üniversitesindeki Sabancı Türk Enstitüsü’nün bugünkü etkinlikleri bizi şaşırtmıyor, ancak büyük hayal kırıklığına uğratıyor. Yurt içinde milli bayramlarımızda ulu önder Atatürk ve Cumhuriyetimizi överek kutlayan, basın bildirileri ve reklamlar veren Sabancı Kuruluşları, ne yazık ki yurt dışında tam aksi faaliyetlerde. Biz, hepimiz, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet sayesinde varız. Sizin de bunun bilincinde olduğunuzdan şüphe duymuyoruz. Bu gerçeğe rağmen, yurt dışı kuruluşlarınızda Atatürk ve Türkiye aleyhine konferanslar, çalıştaylar düzenlenlendiǧinden haberinizin olmadığı düşüncesindeyiz. Bu tür, ülkemizi düşmanca hedef alan etkinliklerin, kesinlikle karşısındayız. Sabancı kuruluşları olarak ilerde Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti aleyhine benzeri etkinliklere izin vermemenizi beklemekteyiz. Saygılarımızla, Amerika Atatürk Derneği Yönetim Kurulu.”

Odatv’nin haberi sonrasında konuyla ilgili Sabancı Holding aşağıdaki açıklamayı yapmıştır:

“Haberde bahsi geçen yapının Sabancı Holding ve kuruluşlarıyla yönetimsel, idari ve hukuki olarak herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır” denilmiştir. “Bugün Oda TV web sitesinde ‘Sabancı’ya Tartışma Yaratacak Atatürk Uyarısı’ başlıklı haberinizde geçen bazı ibarelerin hatalı olduğunu ve bu bağlamda haberde geçen ‘Yurt içinde milli bayramlarımızda ulu önder Atatürk ve Cumhuriyetimizi överek kutlayan, basın bildirileri ve reklamlar veren Sabancı Kuruluşları, ne yazık ki yurt dışında tam aksi faaliyetlerde’ ifadesinin Sabancı markasının itibarını zedeleyebileceğini üzülerek gördük.  Haberde bahsi geçen yapının Sabancı Holding ve kuruluşlarıyla yönetimsel, idari ve hukuki olarak herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Sabancı Holding ve kuruluşları olarak; 90 yıldan uzun süredir Türkiye için, dünyanın dört bir yanındaki 60 binden fazla çalışanımızla birlikte; Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda gururla çalışmaya devam ediyor ve etmeye de devam edeceğiz. Kurumsal Marka ve İletişim Bölüm Başkanlığı Sabancı Holding.”

Daha önce aynı konuda gazeteci Yalçın BAYER’e Sabancı Üniversitesi Kurumsal İletişim Birimi bir açıklama göndererek, Alman Potsdam Üniversitesi’nde sözde “Ermeni soykırımı“ konusunda çalıştaya ev sahipliği yaptığı bilgisinin doğru olmadığını şöyle açıklamıştır: “Öğretim üyelerimiz Sabancı Üniversitesi Akademik Özgürlük İlkeleri çerçevesinde yürüttükleri araştırmalarda ulaştıkları araştırma sonuçlarını yayınlama, tartışma ve yorumlamada özgürdürler. Sabancı Üniversitesi öğretim kadrosu ve yönetimi, her üniversite üyesinin bireysel bilimsel görüş ya da sanatsal ifade hakkını korumakla yükümlüdür. Bununla birlikte kamuoyu önünde ifade edilen görüşler hiçbir biçimde üniversiteyi bağlamaz. Konuyu sizlerin de bilgisine sunarız.”  (https://odatv4.com/sabanci-universitesinden-ermeni-soykirimi-calistayi-aciklamasi-0609171200.html) Sayın ilginin unuttuğu çok önemli husus, “soykırım“ iddiasında bulunan Türk bilim insanlarının soykırım konusunda uluslararası bir mahkeme kararı olmamasına rağmen bu iddia bulunarak Türk ulusuna iftira etmektedirler. Onların “inkârın yüzü“ yalanına sarılan Ermenilerden bir farkı yoktur.

Bu gelişmeler üzerine daha çok yurt dışından tepki gelmiştir. Perinçek Kararı‘nın açıklandığı 15 Ekim 2015 tarihindeki son duruşmada Strasburg’da beraber olduğumuz Sayın Rehan GÜNDOĞMUŞ’un tepkisi aşağıdadır.

Amerika Atatürk Derneği Yönetim Kurulu, Sabancı Holding’in kurduğu ve halen Sabancı Holding’in adını kullanan “Columbia University Sakıp Sabancı Center für Turkish Studies”’in yapmış olduğu faaliyet ve Büyük Önder bilge insan Mustafa Kemal ATATÜRK’e saldırılarıyla ilgili olarak aşağıdaki açıklamayla telin etmişler. Kendilerine teşekkür ederim. Sabancı Holding’in Kurumsal Marka ve İletişim Bölüm Başkanlığı ise Amerika Atatürk Derneği Yönetim Kurulu’nun yapmış olduğu açıklamayı; Haberde bahsi geçen yapının Sabancı Holding ve kuruluşlarıyla yönetimsel, idari ve hukuki olarak herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır‘ iddiasıyla reddediyor. Ayrıca “Biz, hepimiz, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet sayesinde varız” beyanında bulunan şark kurnazları bilmelidir ki; rahmetli “SAKIP SABANCI” bir markadır ve bu markayı Sabancı Holding’in onayı olmadan hiçbir kurum, kişi ve tüzel kişilik kullanmaya yetkili değildir. Şark kurnazları “hukuki vd.” şeklindeki sözleri açıklamalarına yerleştirmeden evvel hukukçularına danışsınlar! ‚Sakıp Sabancı adını kullanan her kurum ve kuruluşun yapmış olduğu eylemler Sabancı Holding’i bağlar ve suç duyurusunda bulunulur ise sonuçlarına katlanırlar. Sabancı Holding 2017 Eylülünde Alman soykırım propagandacılarıyla ortaklaşa çalıştay organize ettiler. Tepkiler üzerine çekildik numarasını çektiler! Çalıştayın ev sahipliğini Sabancı Holding olduğunun tescilini, açılış konuşmasını ilk yapan Sabancı Holding adına katılan kişi tasdik etti. Colombia Üniversitesi Orhan PAMUK, Taner AKÇAM’ların kümelendiği bir üniversite ve orada yıllardır yürütülen faaliyetler biliniyor… Sabancı Holding bu şebekeye destek olmasın! Sabancı Holding Atatürk’e yapılan saldırıların, Türkiye Cumhuriyeti’ne yapıldığını” bilmek ve buna göre hareket etmeyi idrak etmeli. Eğer bu idraki gösteremezlerse, Türkiye’de tahmin edemediklerinden fazla tepki alırlar… Bu da onların sonu olur. Hiç kimsenin gizli saklı dahi olsa Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı savaşına izin verilmez. Savaşı açanlara, bunun bedeli ödetilir. Rehan Gündoğmuş“

Sayın Ferruh DEMİRMEN’in eleştirisi de çok önemlidir:

“From: Ferruh DEMİRMEN Sent: Sunday, November 22, 2020 1:13 PM Subject: Sabancıların Şark Kurnazlığı. “Sabancı Üniversitesi Ermeni sorunu konusunda, konferans veren konuşmacıları barındıran bir kuruluşu vakıf yoluyla ABD Columbia Üniversitesi’nde kurarken, Türk hükümeti bir veya birkaç ABD üniversitesinde Türk tezini destekleyen çalışmalar yapabilecek yazabilecek genç akademisyenleri destekleyen bir araştırma merkezini niye finanse etmez veya desteklemez? Bu bağlamda yapılacak mali fedakârlık milyonlarca dolar harcayıp yurt dışında cami yapmaktan daha mı önemli?   2017 Berlin Çalıştay’ı (WATS) hakkında çok yazıldı – AVİM,  rahmetli Şükrü S. Aya, Dr. Doğu PERİNÇEK, Prof. Dr. Rıdvan KARLUK, ben (x2), vs. Çalıştay’dan sonra bildiriler ayrıca yayımlandı mı, bilmiyorum. Çalıştay programı http://vatanpartisi.org.tr/dosyalar/25/414771.pdf dosyasında görülebilir. Türkiye’den kimlerin Çalıştaya katılamadığı hususunda bilgi: http://www.turkishnews.com/tr/content/2017/09/21/turk-universitelerinin-katkilariyla-almanyada-duzenlenen-sozde-ermeni-soykirimi-icin-avrupa-yaklasimlari-calistayina-abdden-buyuk-destek-var/. Çalıştaya destek verenler arasında önce Sabancı Üniversitesi’nin adı vardı; gelen şikâyetler üzerine ve Sabancı Üniversitesi’nin isteği ile daha sonra destekçilerin listesinden üniversitenin adı çıkarıldı. Ermeni sorunu konusundaki akademik çalışmalara ve konferanslara devlet isterse doğrudan değil, dolaylı yollarla rahat destek verebilir. Yeter ki istek olsun. F. DEMİRMEN.”

5Şimdi, ilginç bir gelişmeyi paylaşmak istiyorum.  Turkish Forum’da 21 Eylül 2017 tarihinde yayınlanan yazımda Avrupa Akademisi ve Lepsiushaus Potsdam Üniversitesi’nin Berlin’de düzenlediği Past in the Present European Approaches to the Armenian Genocide”  konulu Çalıştaya katılım talebimin kabul edilmeme gerekçesi olarak  ”yer darlığı”  açıklanmıştı. İlk ilanda Çalıştayın ev sahiplerinden birisi Sabancı Üniversitesi idi. Türkiye’den diğer katılımcılar ise Koç, Bilgi, Kemerburgaz (Altınbaş), Ankara Sosyal Bilimler Üniversiteleri idi. Çalıştaya Sabancı Üniversitesi’nin katkıda bulunacağı ve ev sahipliği   yapacağı anlaşılınca Üniversite, geniş bir kesimden tepki almıştı. Koç Üniversitesi Çalıştaya katılacak olan akademisyenin işine 6 ay önce son verdiklerini açıklamıştı. Sabancı Üniversitesi ise “Biz ev sahibi değiliz” diyerek işin içinden çıkmış, Çalıştayın bilimsel bir çalışma olduğunuakademisyenlerinin çalışmalarının kısıtlanamayacağını, istedikleri Çalıştaya katılabileceklerini  açıklamıştır.

Türkiye aleyhine olan bir Çalıştayda Sabancı gibi dünya sıralamasına giren seçkin bir Türk Üniversitesi’nin adının program afişinde geçmesi hoş olmamıştır. Çünkü WATS toplantıların en önemli özelliği, Ermeni soykırımı yoktur diyen karşıt görüştekilerin toplantılara alınmamasıdır. Londra merkezli yükseköğrenim derecelendirme kuruluşu QS “Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2021” e göre oğlum Cihan KARLUK’un da mezun olduğu Sabancı Üniversitesi,  geçen yıl olduğu gibi 521-530 bandında yer almıştır.  Sabancı Üniversitesi Türkiye’den sıralamaya giren üniversiteler arasında bu yıl bir basamak yükselerek ikinci sırada yer almıştır. Bu konuda gazeteci Yalçın BAYER’e Sabancı Üniversitesi Kurumsal İletişim Birimi bir açıklama göndererek, Alman Potsdam Üniversitesi’nde sözde “Ermeni soykırımı“ konusunda çalıştaya ev sahipliği yaptığı bilgisinin doğru olmadığını açıklamıştır: “Öğretim üyelerimiz Sabancı Üniversitesi Akademik Özgürlük İlkeleri çerçevesinde yürüttükleri araştırmalarda ulaştıkları araştırma sonuçlarını yayınlama, tartışma ve yorumlamada özgürdürler. Sabancı Üniversitesi öğretim kadrosu ve yönetimi, her üniversite üyesinin bireysel bilimsel görüş ya da sanatsal ifade hakkını korumakla yükümlüdür. Bununla birlikte kamuoyu önünde ifade edilen görüşler hiçbir biçimde üniversiteyi bağlamaz. Konuyu sizlerin de bilgisine sunarız.”  (https://odatv4.com/sabanci-universitesinden-ermeni-soykirimi-calistayi-aciklamasi-0609171200.html)  Fakat yetkilinin unuttuğu önemli bir husus vardır.

6Çalıştaydan bilgim olunca,  iki çalışmamı göndererek görüşlerimi açıkladım, bu konuda objektif olmalarını sağlamak istedim ama başarılı olamadım.  Çalıştaya sadece “soykırım var” diyenler çağırılmış, karşı görüşü savunanların başvuruları ise kabul edilmemiştir.  Bana verilen cevap aynen şöyledir:

“WATS 2017- Past in the Present: European Approaches to the Armenian Genocide] Registration Roy KNOCKE [knocke@lepsiushaus-potsdam.de]  05 Eylül 2017 Salı 10:2 Dear Sir or Madam, Unfortunately, due to some space problems and therefore limited number of participants, the WATS-organizing committee cannot enable your registration. We apologize for the inconvenience and refer to the video captured presentations of the panels. Kind regards, Roy KNOCKE, Wissenschaftlicher Mitarbeiter Lepsiushaus Potsdam,Große Weinmeisterstraße 45 14469 Potsdam, Telefon: 0331 – 58164511 und 0176 – 76527624Fax: 0331 – 58164519, Email: knocke@lepsiushaus-potsdam.de Web: http://www.lepsiushaus-potsdam.de/index.php?page=roy-knocke.”

Türkçesi: WATS 2017- Günümüzde Geçmiş: Ermeni Soykırımına Avrupa Yaklaşımları] Kayıt Roy KNOCKE [knocke@lepsiushaus-potsdam.de] 05 Eylül 2017 Salı 10: 2 Sayın  Bay  veya  Bayan Maalesef bazı alan sorunları ve dolayısıyla sınırlı sayıda olması nedeniyle katılımcıların arasında, WATS düzenleme komitesi kaydınızı etkinleştiremiyor. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz ve panellerin video ile çekilmiş sunumlarına atıfta bulunailirsiniz. Saygılarımızla, Roy KNOCKE, Wissenschaftlicher Mitarbeiter Lepsiushaus Potsdam, Große Weinmeisterstraße 45 14469 Potsdam, Telefon: 0331 – 58164511 ve 0176 – 76527624Fax: 0331 – 58164519, E-posta: knocke@lepsiushaus-pots.dampsaus- potsdam.de/index.php?page=roy-knocke.)

Michigan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ronald Grigor SUNY, Prof. Dr. Fatma Müge GÖÇEK ve Prof. Dr. Gerard LİBARİDİAN’ın katkılarıyla Ermeni-Türk Çalışmaları Atölyesi (Workshop on Armenian-Turkish Scholarship: WATS) ilk defa 2000 yılında düzenlemiştir. Daha sonra 2000-2013 döneminde Şikago (2000), Michigan (2002), Minnessota (2003), Salzburg (2004), New York (2005), Cenova (2008), Kaliforniya (2010) ve Amsterdam’da (2013) yapılmıştır. Bu etkinliklere karşıt görüştekiler alınmamıştır.  Dokuzuncusu Türkiye’de “Ermeni Soykırımı’na Eleştirel Yaklaşımlar: Tarih, Siyaset, Estetik” başlığı ile 1-4 Ekim 2015 tarihleri arasında Sabancı Üniversitesi’nin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

7Çalıştayın konuşmacıları arasında bulunan Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Hülya ADAK ve Koç Üniversitesi öğretim üyesi Zeynep TÜRKYILMAZ Ermeni Diasporası’na çok yakın isimlerdir. Hülya ADAK,  Ekim 2015’te Sabancı Üniversitesi’nin ev sahipliğinde İstanbul’da yapılan toplantının organizatörleri arasındaydı. Hülya ADAK; Berlin Hür Üniversitesi (Haziran 2016-), Potsdam Üniversitesi (Haziran 2016), Carleton Üniversitesi, Ottawa (Haziran 2016-Haziran 2017), Edebiyat, Sanat ve Kültür (ICSLAC) Karşılaştırmalı Araştırmalar Enstitüsü, Freie University of Berlin, (2012- 2013), Şikago Üniversitesi’nde (1993-2001) çalıştığı dönemlerde sözde Ermeni soykırımı tezini savunmuştur.

Prof. Fatma Müge GÖÇEK ve Prof. Ronald SUNY ile birlikte Ekim 2015’de WATS 2015 etkinliğinde de görev almıştır. 24-25 Eylül 2005’de İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde yapılan ”İmparatorluğun Son Döneminde Osmanlı Ermenileri: Bilimsel Sorumluluk ve Demokrasi Sorunları” başlıklı bir konferansta Sabancı Üniversitesi’nin katkısı olmuştur. Sözde Ermeni soykırımının propagandasının yapıldığı konferans, yargı kararıyla bir gecikmeyle gerçekleşmiş,  Dışişleri Bakanı Abdullah GÜL konferansa kutlama mesajı göndermiştir.

Zeynep TÜRKYILMAZ California Üniversitesi’nde (University of California at Los Angeles-UCLA) eğitim almış, 2009’da doktorasını vermiştir. UCLA, Atatürk’ü, ayaklarının altında bir kız çocuğu cesediyle poz vermiş olarak gösteren ve üzerine İnkârın Yüzü (Face of Denial) yazan dokümanı montajlayarak yayınlayan üniversitedir.

8

Ankara Üniversitesi SBF’den hocam olan Prof. Dr. Türkkaya ATAÖV konferans için gittiği Los Angeles California Üniversitesi’nde ‘İnkârın Yüzü Yalan Söylemez’ başlığı ile Atatürk’ün Köşk’te çekilmiş bir fotoğrafının tahrif edildiğini görmüştür. Sahtekâr Ermeniler köpeklerin yerine bağırsakları dışarı çıkarılmış bir Ermeni çocuk cesedini yerleştirmişler.  Sözde soykırımı kanıtlamak için, akla gelmedik yalana başvurmaktan ve tarihi belgeleri tahrif etmekten kaçınmayan Ermeni diasporası bir aşağılık tahrifata imza atmıştır.

Prof. Ataöv Hürriyet’e yaptığı açıklamada, Kaliforniya Üniversitesi’nde sahnenin yan gerisine (fotoğrafın sahneye göre sol yan tarafı)  asılan ve Atatürk’ün fotoğrafının önüne bağırsakları dışarı fırlamış kanısını veren bir çocuk cesedini görünce çok şaşırmıştır. İlanın en üstünde ise “İnkârın Yüzü Yalan Söylemez” başlığı vardır. Toplantı, 14 Nisan 2005 tarihinde Alfa Epsilon Omega Ermeni Soykırımı Anma Komitesi’nce düzenlenmiştir. Ataöv’ün bu konudaki açıklaması şöyledir:  “Fotoğrafın sol üst köşesinde Atatürk’ün Latife Hanım’a yazısı ve imzası var. Fotoğrafın aslında Atatürk’ün ayağının dibinde sanki bağırsakları çıkmış gibi duran bir çocuk değil, dört tane ufak köpek yavrusu var. Ermeni foto-kurgucular bu köpekleri bir ölçüde yerlerinde tutup üstüne bir resim yapıştırmış ve barsak kanısını uyandıracak bir çeşit kolonu eklemeyi de ihmal etmemişler. Hedefleri; bir ulusu, Cumhuriyet rejimini ve onun kurucusunu böyle bir sahtekârlıkla karalamak ve bu oyunu ortaya dökmede hem aciz, hem isteksiz yabancı çevrelere soykırım diye bir şeyi kısa yoldan kabul ettirmektir.”

Hülya ADAK ve Zeynep TÜRKYILMAZ hakkında; Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama (TCK md. 301), Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozma (TCK md. 302) ve Temel Milli Yararlara Karşı Faaliyette Bulunmak İçin Yarar Sağlama (TCK md. 305) maddeleri kapsamında suç duyurusunda bulunulmuştur. Bu akademisyenlerin akademik özgürlük adı altında Türk milletini karalamaya hakları yoktur. Mahkeme Kararı olmadan yapılmayan bir sözde soykırım için Türk milleti suçlanamaz.

Tarihte kalan tehciri soykırıma dönüştürme çabalarının altında Sevr (Sevres) Anlaşması’ndaki büyük Ermenistan hayali yatar. Tıpkı 25 Eylül’de Barzani’nin referandum yaparak kurmak istediği büyük Kürdistan gibi. Ermenistan Milli Marşı’nda ”Topraklarımız işgal altında, bu toprakları azat etmek için ölün, öldürün” yazılıdır.   Başbakan Binali YILDIRIM ile Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a 15 Eylül 2017 tarihinde yazılan, Çalıştaya katılanları aklayan ve Türkiye’yi eleştiri yağmuruna tutan şikayet dolu aşağıdaki mektup, ABD’den gönderilmiştir. Önemli olduğu için gönderilen kişiler aşağıda yer almıştır.
9

1933’de Nazilerin yakmaya başladıkları kitapların yazarı Yahudi kökenli Stefan ZWEİG’ın “Akıl ve siyaset nadiren aynı yolda buluşur” sözü günümüzde Ermeniler için geçerlidir. Bu nedenle sözde Ermeni soykırımı gündemden düşmeyecektir.  Mark TWAİN’e ait olduğu söylenen “Gerçek Ayakkabılarını Giymeden, Yalan Dünyayı Üç Kez Dolaşır” sözü sözde Ermeni soykırımı yalanı için geçerliliğini koruduğu sürece, Türkiye en az Ermeniler kadar gerçeklerin ortaya çıkması için çaba harcamalı, bunun için yumurta kapıya gelmeden önlem almalıdır. 24 Nisan 2021’e kabaca 4,5 ay vardır.  Çok geç ama sonuç almak için yeterli bir zaman. Bu zamanı iyi kullanalım.

Prof. Dr. Tükkaya ATAÖV’ün açıkladığı gibi yer değiştirmenin Ermenileri öldürmek anlamına gelmediği, devletin böyle bir amaç gütmediği, bunun söz konusu olamayacağı ve bu yola sapanların cezalandırılacağı,  27 Mayıs Genelgesi ve 29 Ağustos şifresiyle ortaya konmuş olmasına rağmen, Türk kökenli işbirlikçilerin yalanlarına başkaları inandıkları sürece işimiz çok zordur. Fakat buna rağmen Namık KEMAL’in “Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?” görüşü değil, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini, Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini” demecinin geçerli olabilmesi için, en az Ermeniler kadar özellikle Batı kamuoyunu inandırmamız gerekir.