Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Rusya’nın Irak Büyükelçisi Maksim Maksimov 8 Şubat 2018 günü basın mensuplarına yaptığı açıklamada Bağdat Hükümeti’nden talep gelmesi halinde Moskova’nın Irak’a S-400 Hava Savunma Bataryaları satmaya hazır olduğunu ifade etti.

Bağdat ve Moskova arasında bulunan askeri ve teknik işbirliği kapsamında Irak Silahlı Kuvvetleri’ne  aralarında Su-25 savaş uçakları, Mi-35 M, Mi-35 H, Mi-28 H helikopterleri ile Kornet Anti Tank Füzeleri verildiğini ve söz konusu silahların terör örgütü IŞİD ile yapılan mücadelede etkinliklerini gözler önüne serdiğini vurgulayan Maksimov,  Bağdat Hükümeti’nin, Rusya’dan yeni silah siparişi vermesini ümit ettiğini söyledi.

Moskova’nın Irak’a S-400 Hava Savunma Bataryalarını alması yönde bir teklifte bulunduğunu belirten Rus Büyükelçi, Irak’ın kabul etmesi durumunda söz konusu silahların satılabilmesi konusunu inceleyeceklerini kaydetti. Maksimov ayrıca Bağdat hükümetinin, Türkiye, İran ve Rusya arasında devam eden Astana barış görüşmeleri sürecine dâhil olması konusundaki talebinin de incelendiğini bildirdi.

 

Kaynak: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13961119000774

Aktaran: Yücel Tünel