Facebook
Facebook
LINKEDIN
Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE

İngiltere tarafından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunulan ve Yemen’e yönelik yaptırımlar ile söz konusu yaptırımları takip edecek uzmanlara verilen yetkiyi Mart 2019 yılına kadar uzatılmasını öngören karar tasarısı Rusya tarafından İran gerekçesi ile veto edildi.  Rusya’nın tasarıyı sadece Yemen ile ilgili olmadığı ve tasarıya İran’ın da dâhil edildiği gerekçesiyle veto ettiği bildirildi.

BMGK’ya sunulan tasarıda ayrıca BM uzmanlarının son raporunun sonuçları ve silah sevkiyatına yasak getirilmesinden sonra İran yapımı silahların Yemen’e giriş yapmasıyla ilgili endişelerin dile getirildiği, İngiltere’nin, İran’ın balistik füzeler dâhil yasaklı silahların doğrudan veya dolaylı yollardan belirlenen kişi ve gruplara ulaşmasını engellemek için gereken adımları atmadığı için 2216 sayılı  kararı ihlal ettiğinin kayda geçirilmesini içerdiği ifade edildi.

Yemen’deki Husi’lerin, Suudi Arabistan’a balistik füzeler ile düzenlediği saldırıların ciddi bir şekilde kınandığı tasarıya Rusya’nın yanı sıra Bolivya’da karşı çıktı. Daha önce Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasili Nebenzya yaptığı açıklamada, Yemen ile ilgili olarak hazırlanan ve İran’a yaptırımları öngören tasarıya destek vermeyeceklerini ifade ederek, tasarının İran ile ilgili değil Yemen’le ilgili olması gerektiğini söylemişti.

Diğer taraftan söz konusu tasarının Rusya tarafından veto edilmesi ardından İran Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Yardımcısı Abbas Arakçi 27 Şubat 2018 günü gazetecilere yaptığı açıklamada,  İran karşıtı bir tasarının BMGK nezdinde başarısızlıkla sonuçlandığını belirterek, tek taraflı olarak hazırlanan rapora dayanarak, BMGK’da İran’ı da içerisine alan bir karar almak istiyorlardı ancak yine başarısız oldular. Bu da ABD’nin İran karşısında bir kez daha hezimete uğradığını gözler önüne serdi ifadelerini paylaştı. ABD’nin küresel çapta yalnız kaldığını söyleyen Arakçi, İran olarak kendi menfaatlerimiz yönündeki politikaları devam ettireceğiz dedi.

 

Fotoğraf: Almasirah

Kaynak: http://www.bbc.com/persian/world-43212826

Aktaran: Yücel Tünel