Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov 30 Mayıs 2018 günü yaptığı açıklamada, Rusya, ABD ve Ürdün’ün, Suriye’nin güneyinde gerilimi azaltma bölgesi oluşturulması konusunda mutabakata varıldığını ve taraflar arasındaki üçlü görüşmelerin en kısa zamanda başlayacağını söyledi.

Diğer taraftan İsrail Kanal 10 televizyonu verdiği bir haber ise İsrail ve Rusya’nın, Suriye ordu güçlerinin ülkenin güney sınır bölgelerinde yeniden kontrolü sağlama konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Haberde İsrail ve Rus diplomatları arasında yapılan görüşmelerde Suriye’nin İsrail sınırına yakın güney kesimlerinde kontrolün yeniden Suriye rejim güçlerine bırakılması konusunda anlaşmaya vardıkları ifade edilerek, tarafların bölgede İran destekli Şii milisler ile Lübnan Hizbullah’ı veya diğer yabancı destekli güçlerin bulunmaması konusunda da mutabakata vardıkları vurgulanarak, İsrail’in Suriye’nin topraklarında eylem özgürlüğünün de korunacağı belirtildi.

Diğer taraftan İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman’ın, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile İran’ın Suriye’deki varlığını irdelemek üzere Moskova’ya gideceği ifade edildi.

Aktaran: Yücel Tünel

Kaynak: www.mashreghnews.ir/news/860393/