Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Batı’nın ‘Rus nükleer tehdidin’ arttığına dair iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın silahların kontrolü ve yayılmasının önlenmesi alanındaki anlaşmalara devletler tarafından uyulması konusunda yayınladığı rapora istinaden Rusya Dışişleri Bakanlığı, sitesinde bir açıklama yayınladı.

ABD’nin son yıllarda elindeki nükleer silahlarının tüm unsurlarını yenilemeye yönelik görülmemiş bir kampanya başlattığına değinilen açıklamada, “ABD, Avrupa’ya gücü düşürülmüş, ancak isabet yeteneği arttırılmış yeni nükleer bombalar konuşlandırmak istiyor. Bu şekilde nükleer silahları kullanma ‘barajı’ önemli derecede düşürülmüş oluyor” dendi.

Bu tür nükleer silahların ‘siyasi silah’ olmaktan çıkıp, ‘savaş alanında kullanılan silahlara’ dönüştüğü belirtilen açıklamada, “Aynı zamanda ‘Rus nükleer tehdidin’ arttığına dair hiçbir dayanağı olmayan yanıltıcı bir tez öne sürülüyor. Nükleer silahların kullanımı ile ilgili Askeri doktrinimizin maddeleri bilinçli olarak saptırılıyor. Batılı topluma, Rusya’nın nükleer silahların yeri ve rolü ile ilgili görüşlerini gözden geçirdiği ısrarla dayatılıyor. Tüm bunlar gerçekleri yansıtmıyor” ifadelerine yer verildi.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/rusya/201704291028279584-rus-disisleri-bati-rus-nukleer-tehdit-arttigina-dair-iddialar-gercege-aykiri/