Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Rus enerji şirketi Rosneft ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), stratejik işbirliğini genişletme konusunda anlaşmaya vardı.

Rosneft’ten yapılan açıklamaya göre, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda (SPIEF) bir araya gelen Rosneft ve IKBY yetkilileri, enerji kaynaklarının keşfi ve çıkarılması alanındaki stratejik işbirliğinin genişletilmesini öngören bir dizi anlaşmayı imzaladı.

‘ROSNEFT’İN, BÖLGESEL ENERJİ İLETİM SİSTEMİNİN YÖNETİMİNE ERİŞİMİ OLACAK’

İmzalanan anlaşmalardan birine göre Rosneft’in IKBY’de bulunan, günde 700 bin varillik kapasiteye sahip bölgesel enerji iletim sisteminin yönetimine erişimi olacak.

Anlaşmaya göre, sistemin günlük kapasitesinin 2017 yılının sonuna kadar 1 milyon varilin üzerine çıkarılması planlanıyor.

‘ORTAK GİRİŞİM PROJESİNİN TEMEL KOŞULLARI BELİRLENDİ’

Tarafların imzaladığı diğer anlaşmada, IKBY’deki altyapı projesiyle ilgili uzun vadeli sözleşmenin hayata geçirilmesi için ortak girişim kurulmasını öngören projenin temel koşulları belirlendi.

Öte yandan Rosneft ve IKBY, SPIEF sırasında imzalanan, önemli jeopolitik potansiyele sahip beş blokta üretim yapılmasını öngören anlaşmaların uygulamaya koyulması için taahhütte bulundu. Ayrıca taraflar, doğalgaz sektörü de dahil olmak üzere, enerji keşfi ve çıkarma alanındaki işbirliğinin parametrelerini de belirledi.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/rusya/201706021028725971-rosneft-ikby-stratejik-isbirligini-genisletme/