Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD Başkanı Donald Trump’ın ”Hazır ol Rusya, akıllı füzeler geliyor.” dediği tweetlerinin ardından açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ”Dünyadaki durum endişe verici, giderek daha kaotik hale geliyor, sağduyunun galip gelmesini umuyoruz.” mesajını verdi.

Yeni büyükelçilerin ziyaretinde Rus diplomasisi hakkında konuşan Putin, şunları söyledi:

”Dünyadaki olaylar, endişe vermeyecek gibi değil. Dünyadaki durum giderek daha kaotik hale geliyor, yine de nihai olarak sağduyunun galip geleceğini, uluslararası ilişkilerin yapıcı bir düzleme taşınacağını, tüm dünya sisteminin daha istikrarlı ve öngörülebilir olacağını umuyoruz.”

“Uluslararası hukuk temelinde ilişkiler”

”Rusya ileride de küresel ve bölgesel güvenlikle istikrarın güçlendirilmesini kararlılıkla savunmaya, uluslararası yükümlülüklerine titizlikle ve eksiksiz olarak uymaya devam edecek.” garantisi veren Putin, ”Rusya, diğer ülkelerle ilişkilerini uluslararası hukuk normlarının temelinde inşa etmek istiyor.” vurgusu yaparak şöyle devam etti:

”Rusya, Birleşmiş Milletler’in (BM) uluslararası hukuk normları ve tüzüğü doğrultusunda dış ortaklarıyla ilişkilerini yapıcı ve karşılıklı saygıya dayalı bir temel üzerinde geliştirecek.”

“Suudilerle işbirliği Ortadoğu için önemli”

”Rusya, diğer ülkelerin yapıcı girişimlerine destek vermeye hazır” çağrısı yapan Putin, ”Rusya ile Suudi Arabistan arasındaki işbirliği, Ortadoğu’daki güvenliğin sağlanması için önemli bir etken.” görüşünü dile getirdi.

Rusya Devlet Başkanı, Haziran’da Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile bir araya gelerek Kore Yarımadası’ndaki durumu ele almayı planladığını duyurdu. Öncesinde ABD Başkanı Donald Trump, Mayıs ya da Haziran ayında Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile zirve gerçekleştirmeyi planlıyor.

Skripal krizinde Rus diplomatları sınır dışı etme furyasına uymayan Viyana ile ilgili ”Rusya Avusturya’nın tarafsızlık politikasını ve birçok konudaki dengeli tutumunu takdir ediyor.” övgüsünde bulunan Putin’in diğer mesajları şöyleydi:

* Rusya Ürdün’ün Suriye’deki çözüm çabalarına sağladığı katkıyı takdirle karşılıyor.

* Rusya ile Mısır, Moskova-Kahire arasındaki uçuşlar yeniden başladıktan sonra diğer  güzergâhlar üzerinde çalışmalarına devam edecek.

* Avrupa kıtasındaki kilit ortaklarımızdan biri olan İtalya ile işbirliğine büyük önem veriyoruz. Birçok farklı alanda ortak çalışmalardan önemli bir deneyim birikimi var. İtalyan iş dünyasının ülkemizle ticari ve ekonomik ilişkileri büyütmeye ilgi gösterdiğini biliyoruz.

Fotoğraf: Reuters / Alexander Zemlianichenko

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/rusya/201804111032992931-putin-dunyadaki-durum-endise-verici/